| Alqumo a întrebat:

Vorbeam pe discord si imi spune administratorul serverului de discord ca imi stie numele complet nr meu de telefon adresa si altele. si ma simt amenintat

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca nu ti le-a zis pe privat inseamna ca minte, si eu pot sa-ti zic ca iti stiu alea, si ma crezi? Daca le am, intru pe privat si ti le zic, ca sa stii ca le am.
Altfel e minciuna.
Nu are cum sa le aiba, nu fi naiv, le-ar fi avut doar daca era de la SRI, dar daca era de la SRI nu-ti facea asa ceva ca nu avea de ce.

Deci stai linistit, nu te simti amenintat ca nu ai de ce.
Si chiar daca stia adresa, ce putea sa-ti faca si de ce?

| Alqumo explică (pentru Mosotti):

Omu ma suna pe telefon avea nr de la casa si poza cu casa mea desi nu a mai trecut masina de la google maps
si el imi trimite poza cu casa. Apoi mi-a aratat ca s-a conectat la camera mea de supraveghere. wifi.

| Mosotti a răspuns (pentru Alqumo):

Si daca ti le-a zis ce? Foarte bine, nu e nici o problema, nu esti o vedeta, un presedinte ca sa fie probleme la o adica.
Omu ti-a zis ca sa-ti arate ca poate, atata tot, s-a dat putin mare.

Si eu stiu adresele la cati oameni vreau, ma duc si bag in cutia de scrisori la un ap de la 2 blocuri de mine si zic aluia ca ii stiu adresa, dupa adresa aflu si telefonul poate, si ce?
Ca ma duc pe strada aia, vad adresa, nr de ap, si dupa aia ma dau mare ca aluia ii stiu alea.

Nu te mai speria asa, ca nu esti om in stat, nu esti mafiot, nu ai deranjat pe nimeni ca sa fie vreo problema.
Sau inseamna ca ai facut ceva rau de ti-e frica! Ca altfel nu se explica.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.

| VoidEternal a răspuns:

Vezi că există ceea ce se numește RGDP. Încălcarea normelor stabilite acolo se pedepsește.

| Mosotti a răspuns (pentru VoidEternal):

Pai si tu crezi ca le are? Ala minte, nu are nimic din ce a zis, nu are cum sa le aiba.

| VoidEternal a răspuns (pentru Mosotti):

Habar n-am, e posibil sa ai dreptate, nu am utilizat niciodată discord, dar dacă le-ar avea ar intra in vigoare GDPR-ul.

| Mosotti a răspuns (pentru VoidEternal):

Sigur nu are cum sa stie adminu nimic, si daca vede IP, pana sa afli adresa e cale lunga, ca sa afli pe oricine pe orice forum trebuie sa fi de la SRI, ca faci mandat, te duci la admin si ii zici sa prezinte IP lui x, si adminu e obligat sa o faca conform legii.
Apoi ala avand IP afla de la provider al cui e abonamentul, si gata treaba, adresa si tot.

Sau daca are tel pe cartela, il va prinde dupa alte nr de telefon cu care discuta, se duce la unul (unii) din aia cu care a vorbit, si il pune sa-i toarne adresa si tot al astuia.

Asa se face, altfel nu ai cum. Si cine are datele tale, ti le prezinta ca sa stii sigur ca le are, nu se joaca asa aiurea.

| Lukasssz a răspuns:

E doar o amenintare nefondata, fi chill.

| Werrich a răspuns:

Pai spune-i sa iti zică datele dacă le are.

| Alqumo explică (pentru Werrich):

Mi-le-a zis...
asta e problema

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns:

Ce ai facut de ti-a zis asta? poate voia sa te sperie doar

| Sktrkdk a răspuns:

Spune-i ca-i vai de capul lui ca tu deja le stiai demult