| ursachy a întrebat:

A folosit cineva masiv mass ? de la natural plus a dat rezultate?

5 răspunsuri:
| Neworder21 a răspuns:

Nu, nu am folosit.

iti pot propune o metoda foarte eficienta si cu siguranta mai ieftina:

10 oua, 200 grame de branza, o banana, si 100 grame de suc natural de fructe. toate in mixer si dupa antrenament.

metoda asta stii ca-i sigura, cat despre produsul cela, nu poti fi sigur ca nu l-au facut in jumatate cu altceva.

| Dkgray a răspuns (pentru Neworder21):

De ce ai vrea sa introduci in organism(la o singura masa) o cantitate atat de mare de proteina(in cazul asta peste 100 de grame) cand corpul va putea asimila mai putin de jumatate, restul ajungand la WC?! Plus ca ouale consumate crude prezinta si un risc de imbolnavire.

| Neworder21 a răspuns (pentru Dkgray):

Depinde si de ce fel de antrenament faci.
Cantitatea mare, e pentru a fi sigur ca organizmul are de unde lua cele necesare, mai rau cand e lipsa.

acum despre antrenament. Daca in timpul antreanmentului ai reusit sa decghizi asa numita portita a supravieturiii, sau cum se numeste, precis nu stiu insa pot sa o descriu.
cel mai des in timpul luptelor, cadn faci un efort foarte mare.
instinctul de supravietuire, incep sa arda rezervele organzizmului, pentru a asigura o capacitate de lupta amxima, se leibereaza adrenalin, e.t.c., muschii functioneaza la maxim. aceasta stare evident nu se poate atinge in 10 minute de fuga usoara.
In cazul in care se ia coctailul descris de mine mai sus, imediat dupa antrenament, organizmul va extrage maximum din el: pentru prinderea muschilor rupti, astfel asigurand forta musculara, pentru a restrabili energia si pentru a restabili rezervele organismului.

De acord ca ouale crude sunt periculoase.
De aceea nu as recomanda folosirea zilnica a coctailurilor de acest gen.

Daca antrenamentul a fost pe masura, intreg coctailul va fi folosit la maxim. Depinde si de organizm si de metabolism, dar in general, se obinuieste (cu asimilarea alimentelor la maxim dupa antreament)

| Dkgray a răspuns (pentru Neworder21):

Ok, hai sa o luam asa:
1. Dupa antrenament ai nevoie de niste carbohidrati
simplii(pentru refacerea glicocenului), de o proteina
care se asimileaza rapid(cel mai ok ar fi niste aminoacizi
in stare libera, daca nu, o proteina de zer). Pe langa acestea
se pot adauga minerale, BCAA etc.
Ouale contin albumina(o proteina cu asimilare lenta), branza
contine cazeina(tot o proteina cu asimilare lenta), deci
nu vad de ce le-ai lua imediat dupa antrenament.

2. Aici vorbim de culturism nu de lupte, adrenalina etc.
Presupun ca nu-ti sta nimeni cu cutitul la spate sau cu
pistolul la tampla la sala.

3. In timpul antrenamentelor pot aparea niste microfisuri
ale fibrei musculare care se vor reface pe parcursul mai
multor zile. Rupturile musculare de care aminteai fiind
deja o accidentare grava.

4. Pentru a pune aproximativ 5 kg de masa musculara pe an
corpul retine in jur de 7 grame de proteina pe zi. Deci cel
mai indicat este sa servim mai multe mese pe zi dar mai mici
cantitativ pentru a avea un flux continuu de nutrienti.

Răspuns utilizator avertizat