| Andrei4KiLL a întrebat:

Alut TPU! Am o intrebare legat de sport(sala).Am un prieten, care face de 7 luni sala si a luat si inca ia, proteine si creatina.M-am apucat de 2 saptamani.Si mi-a spus ceva legat de aminoacizi.Si a zis sa-mi cumpar. Vreau sa va intreb daca aminoacizii acestia,( pastile sau praf) sunt ok, sau afecteaza ceva, de proteine stiu.dar de aminoacizi nu.Si se numeste creatina... bcaa. Adica este creatina cu continut de aminoacizi.E ok sa iau? sunt slab..si a zis ca ma ajuta pentru masa musculara.astept raspunsuri.Multumesc anticipat+ FUNDA

Răspuns Câştigător
| Al3rT a răspuns:

Nu este indicat, poti avea probleme mai tarziu. In primul rand iti distruge ficatul foarte mult. Daca doresti sa pui pe tine masa musculara si nu te ajuta doar alimentatia poti lua un complex de vitamine cum ar fi: vitamax, Multi-Vita de la A la Z, Centrum. Totusi ca sa cresti in masa musculara mai rapid incearca sa nu faci cu greutati prea mari, incearca sa faci cu o greutate cu care corpul tau sa nu se forteze decat la ultimele 2-3 repetari. E indicat sa faci cate 12 repetari a cate 3 serii pentru inceput. Incearca sa mananci oua odata la 2-3 zile, carne mai grasuta sa te ingrasi putin, dar tot odata mananca si niste fructe sa iti suplimentezi alimentatia. Iti trebuie si minerale, vitamine nu doar proteina prea multa, cand mananci o tochitura sau ceva incearca sa faci o salata de varza, salata cu castraveti, rosii, branza. Totodata banalele ingrasa deci te-as sfatui macar o banana pe zi sa consumi. Te-ar ajuta si shakeuri, poti face din lapte, banane si ciocolata. Inca ceva, incearca sa nu disperi, persevereaza si o sa vezi rezultate cu timpul, nu poti creste atat de mult imediat in 2-3 luni, trebuie sa ai rabdare. Cam astea sunt sfaturile mele, sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Cel mai bine asimilezi acesti nutrienti din mancare, nu din prafuri sau pastile, acestea sunt nesanatoase; pe moment, pot avea efect, insa pe perioada lunga, pot dauna destul de puternic sanatatii tale, te poti ingrasa peste ani, poti reactiona prost la anumite alimente sau medicamente. Iti distrug metabolismul.

| Andrei4KiLL explică (pentru Al3rT):

Mananc,de 2 sapt foarte mult. Dimineata imi fac milkshake-uri, cu banane, oua de prepelita doar albus cate 4-5, lapte, fulgi de ovaz.Stiam ca afecteaza, dar parereile sunt impartite in pro si contra.Dar daca ar fi sa iau doar 15-20 zile aminoacizi, si 30 de zile proteine.Ar fi ok? Adica nu cred ca pot afecta foarte mult intr-o luna? nu?

| Gabriel_Ionut_2000 a răspuns:

Salut! Sunt Gabi, si eu fac sala de 1 an dar nu am luat nimic pana acum.Creatina te ajuta cu un singur lucru:iti da energie.
Parerea mea personala este ca nu trebuie sa iei creatina si nimic altceva pentru ca nu iti fac prea bine.
Sfatul meu cand mergi la sala este sa bei doar apa.

| Al3rT a răspuns (pentru Andrei4KiLL):

Crede-ma te afecteaza. Nu fi atat de nerabdator ca o sa ai de pierdut, ti-am zis nu grabi lucrurile daca vrei sa arati cum iti doresti