| Andrei4KiLL a întrebat:

Am o intrebare legata de sport (sala). Am un prieten, care face de 7 luni sala si a luat, si inca ia, proteine si creatina. M-am apucat de 2 saptamani. Si mi-a spus ceva legat de aminoacizi. Si a zis sa-mi cumpar. Vreau sa va intreb daca aminoacizii acestia, (pastile sau praf) sunt ok, sau afecteaza ceva, de proteine stiu, dar de aminoacizi nu. Si se numeste creatina... bcaa. Adica este creatina cu continut de aminoacizi.E ok sa iau? Sunt slab... Si a zis ca ma ajuta pentru masa musculara. Astept raspunsuri. Multumesc!

2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Salut, aminoacizi sau acizi aminati ajuta mai mult la definire, ajunta bineinteles si la altele in combinatie cu proteina, creatina.
Culturistii iau aminoacizi cand vor sa scape de surplusul de grasime facand cutting, adunat in faza de bulking.
Pur si simplu, la toti le este frica ca atunci cand vor face cutting vor pierde ce-au adunat in bulking si multi ( nu chiar asa de multi ) iau bcaa pentru ca ajuta la retinerea muschiului.

Daca nu stii ce inseamna bulking si cutting -

Bulking, atunci cand vrei sa pui masa pe tine, cand vrei sa iei in greutate.

Cutting, atunci cand esti la deficit de calorii, atunci cand vrei definire, vrei sa scapi de grasimea adunata in bulking, fara a pierde masa musculara.

| mihai245 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iei acum creatina,nu face bine, tu mănâncă mai multe alimente cu proteine, bea foarte multa apa si lucrează la sala cu greutăți pe masura ta, nu baga greutăți mari, o sa vezi schimbare si fara creatina.winking