| sopranaCadaverica a întrebat:

Am 1.70 si 65 de kilograme, sunt fata. Nu vreau sa mai slabesc, am plecat de la o greutate de 90+. Insa as vrea sa incep sa ma tonifiez ca lumea. Pana acum am facut doar cardio - sarit coarda si Tae Bo (Billy Blanks) si cateva exercitii LAB de 'strength'.
As vrea sa ma focusez pe coapse, fesieri, sa-mi conturez umerii si mai bine. (nu stiu daca e bine sa zic bicepsi) happy
Am inceput sa fac in casa exercitii cu cate 2 l de apa pe fiecare brat, dar mi se pare cam obositor si nu are efect. Trebuie surplus caloric in acest caz? Trebuie sa fac exercitii expres pentru tonifiere intr-o ora? (ridicare greutati)

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Nu era vorba ca ai fi putut sa mai slabesti, doar intelesem gresit ce vrei, mi-am inchipuit altceva. Chestia cu Stephanie Buttermore e ca ea s-a si antrenat (cum ai zis si tu) cand a luat in greutate asa ca automat a pus si masa musculara. Deci are un procent de grasime mai scazut decat o fata "normala" la greutatea ei.

In cazul tau, well, in prezent nu prea ai ce face. Incearca sa improvizezi niste greutati, pune mai multe sticle de apa intr-un ghiozdan, sau obiecte grele, si fa genuflexiuni cu el in spate...alte idei nu prea am. Cand o sa poti merge la sala si sa te antrenezi ca lumea o sa vezi exact cum sta treaba. Sfatul meu e sa ramai pe alimentatia de mentinere o luna, doua cand te apuci de sala si sa vezi cum evolueaza lucrurile. Ideea e ca atunci cand esti la inceput ai sanse sa cresti in masa musculara fara sa fii in surplus caloric (depinde mult si de genetic aici), asa ca nu strica sa incerci sa vezi daca esti multumita. Iar daca nu, atunci surplusul caloric e solutia, dar nu o sa pui 100% muschi, asa ca probabil o sa vina iar o perioada in care o sa vrei sa slabesti. E complicat si cu modelarea corpului...

Cu alimentatia esti foarte ok din cate ai zis, deci nu am ce sa-ti explic acolo, iar ca sa-ti raspund la intrebare: proteine e bine sa mananci la orice masa cum faci deja, deci si inainte si dupa antrenament, dar la astea 2 mese conteaza mai mult carbohidratii. Inainte de antrenament, pentru energie, iar dupa antrenament, pentru refacerea glicogenului (deci masa de dupa antrenament e cam singura masa din zi la care iti recomand carbo simpli). Daca vrei neaparat sa ai o masa cu mai multe proteine, as zice inainte, dar si la masa de dupa ar trebui sa incluzi proteine.

Am scris cam mult, dar nu prea le am cu rezumatul laughing Sper ca nu te-am plictisit prea tare. Bafta!

18 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pare incomod cu sticle de 2 litri, ce naiba laughing. Există gantere și benzi elastice de cumpărat, eu mi-am luat din Lidl mai de mut foarte ieftine, am văzut și în Decathlon și Jumbo.

| AnastasiaK a răspuns:

Well, felicitari pentru progresul de pana acum, in primul rand!

Apoi, mai intai de toate, cum stai cu alimentatia? Inteleg ca stii sa te descurci cu caloriile, dar macronutrientii? Ce ma intereseaza mai exact: incluzi suficiente proteine?

Din ce inteleg, totusi ai nevoie si de o "slabire". Tonifierea aia, definirea musculara despre care vorbesti tu, se obtine scazand procentul de grasime si astfel devin mai vizibili muschii. Asta se face tot cu deficit caloric, dar te axezi pe proteine, scazi din carbohidrati. Aici nu-ti monitorizezi progresul cu cantarul, ci in oglinda. Also, as recomanda antrenamente HIIT si exercitii cu greutati. Ah, si rezultatele nu se vad asa rapid. Oricum sticlele de 2L nu inseamna cine stie ce, dar cand decizi sa lucrezi muschii, nu trebuie sa astepti rezultate in cateva zile. Daca nu ai echipament acasa (greutati, benzi elastice, poate bare paralele idk), ar fi indicat ca dupa perioada asta sa optezi pentru un abonament la sala sau sa achizitionezi cateva.

| sopranaCadaverica explică (pentru AnastasiaK):

Mersi frumos!
La partea cu proteinele - mananc aproape in fiecare zi cate un ou fiert, consum mult lapte, mult kefir, iaurt, diferite tipuri de branzeturi, le prefer pe cele slabe, ca nu au asa multe calorii ca parmezanul sau mozzarella - imi plac foarte mult lactatele. Includ si peste - somon, macrou, cod, carne - de curcan, vita si porc (muschiul si cotletul). Incerc in fiecare zi sa consum o 'portie' de proteine la toate mesele. De asemenea, mananc des mazare si linte, arahide, nuci etc. Intrebare: cand e mai bine sa mananc o portie mare de proteina? Inainte de antrenament sau dupa?

Da, stiu ce zici la partea cu slabirea, puteam sa mai dau jos inca 5, dar sincer... Nu stiu daca se poate, mi-as fi dorit sa raman un pic 'carnoasa' si in acelasi timp sa am carnea ferma. Nu vreau sa fiu numai muschi. Ci si carnita, si fibra, daca are sens laughing Oarecum 'bine facuta' si in acelasi timp fit. Ala ar fi fost corpul meu ideal. Poate o stii pe Stephanie Buttermore. Genul ei, dar nu chiar asa, ca nu am genele ei. Mi se par formele perfecte de cand a trecut pe ''all in'' - surplus caloric si antrenament de forta intens.
Mersi de sfaturi! Da, prefer sala. Acum, in casa, ma descurc cum pot. Mi-as fi luat echipament necesar, dar nu am posibilitatea acum.

| sopranaCadaverica explică (pentru sopranaCadaverica):

Multumesc mult de tot!

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Bravo,meriti felicitari pentru reusita asta, ai grija sa nu te ingrasi la loc

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Multumesc! Sportul a devenit parte din viata mea, nici vorba de ingrasat.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Cate ore faci sport pe zi? ce fel de sport faci?

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Fix o ora. Am slabit cu Tae-Bo - Billy Blanks (clipuri pe YT) si antrenamente HIIT si rezistenta tot de acolo.
Acum fac doar rezistenta, tot acasa deocamdata, ca sunt inchise salile.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

In cat timp ai slabit? iti calculai calorile?

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

In 10 luni.
Primele trei luni le-am calculat, mancam cam 1400. Apoi n-am mai tinut cont si am facut sport intens in ora aia de care spuneam (de 5 ori pe zi). Dar, ''din ochi'', eram atenta sa nu depasesc 1500-1600. Nu e mare lucru...o ora din zi in care dai tot ce poti.
Mananc bine dimineata, de acolo energia.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Adica in reprize de cate 10 minute?

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

De 5 ori pe saptamana, scuze!

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Flactuati de greutate ai avut?

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Demult. de data asta m-am tinut bine de treaba, ca sa termin odata cu chinul.
Sa stii ca e foarte mare satisfactia de la sfasit

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Te cred

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Da, sunt ok de la Cummings. Am facut si eu.
FitnessBlending e iarasi bun.
P4P Workouts, Joanna Soh.
Bob Harper e foarte bun, iarasi, dar pentru intermediari... Chiar avansati.
Billy Blanks e idolul meu si e potrivit pentru toata lumea laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu era vorba ca ai fi putut sa mai slabesti, doar intelesem gresit ce vrei, mi-am inchipuit altceva. Chestia cu Stephanie Buttermore e ca ea s-a si antrenat (cum ai zis si tu) cand a luat in greutate asa ca automat a pus si masa musculara. Deci are un procent de grasime mai scazut decat o fata "normala" la greutatea ei.

In cazul tau, well, in prezent nu prea ai ce face. Incearca sa improvizezi niste greutati, pune mai multe sticle de apa intr-un ghiozdan, sau obiecte grele, si fa genuflexiuni cu el in spate...alte idei nu prea am. Cand o sa poti merge la sala si sa te antrenezi ca lumea o sa vezi exact cum sta treaba. Sfatul meu e sa ramai pe alimentatia de mentinere o luna, doua cand te apuci de sala si sa vezi cum evolueaza lucrurile. Ideea e ca atunci cand esti la inceput ai sanse sa cresti in masa musculara fara sa fii in surplus caloric (depinde mult si de genetic aici), asa ca nu strica sa incerci sa vezi daca esti multumita. Iar daca nu, atunci surplusul caloric e solutia, dar nu o sa pui 100% muschi, asa ca probabil o sa vina iar o perioada in care o sa vrei sa slabesti. E complicat si cu modelarea corpului...

Cu alimentatia esti foarte ok din cate ai zis, deci nu am ce sa-ti explic acolo, iar ca sa-ti raspund la intrebare: proteine e bine sa mananci la orice masa cum faci deja, deci si inainte si dupa antrenament, dar la astea 2 mese conteaza mai mult carbohidratii. Inainte de antrenament, pentru energie, iar dupa antrenament, pentru refacerea glicogenului (deci masa de dupa antrenament e cam singura masa din zi la care iti recomand carbo simpli). Daca vrei neaparat sa ai o masa cu mai multe proteine, as zice inainte, dar si la masa de dupa ar trebui sa incluzi proteine.

Am scris cam mult, dar nu prea le am cu rezumatul laughing Sper ca nu te-am plictisit prea tare. Bafta!

| kevin9 a răspuns:

Trim link cu poza sa te vedem si noi de esti bines