| qpalzmxn a întrebat:

Am 13 ani 78 de cm talie 59 kg 1.65m inaltime ce trb sa fac ca sa am patratele?

13 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Sa iei o carioca.

| EdyFcsb a răspuns:

Sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdyFcsb):

De ce? patratelele nu se fac prin exercitii.

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa tii dieta. Cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu un nutritionist sa iti faca o dieta pentru stilul tau de viata. Sala inca nu iti recomand sa faci deoarece esti prea mic si s-ar putea sa iti stopeze cresterea si cred ca vrei sa fii mai inalt de 165 cm cand ai sa fii mai mare. Pentru moment apucate de diete iar de la 16-17 ani apucate de sala. Iti recomand sa faci sala fara ajutor de la suplimenti. Intr-adevar o sa fie mai greu si o sa dureze luni de zile pana sa se cunoasca ceva dar ai sa ai parte pe urma de foarte multe beneficii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emanuel_Sirbu_1990):

Serios? sala opreste cresterea?

si cum adica fara "supliementi"?

crezi ca poate manca 20 de oua pe saptamana sau 5 fripturi pe zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emanuel_Sirbu_1990):

P.s. : "suplimenti" ma? invata sa scrii si apoi da sfaturi laughing

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand nici un antrenor de fitness nu o sa ii recomande unui copil de 13 ani sa se apuce de sala. Si da sala opreste cresterea de asta nu este indicata celor sub 16-17 ani.Inotul dezvolta corpu daca vrei sa stii. Iar daca tineti neaparat toti sa fie sala da dar nu budybuilding ci cardio. Si cand spuneam de suplimente ma refeream la prafuri gen proteine sau creatina nu la 20 de oua pe saptamana cap patrat, dar daca ai fi fost la sala vreodata poate ti-ai fi dat seama despre ce vb

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emanuel_Sirbu_1990):

Mai documenteaza-te :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

E demonstrat stiintific ca SALA NU OPRESTE CRESTEREA, e doar un mit din anii 70.

Tie ti-ar trebui un antrenor de limba romana... "nici un" se scrie legat, de "suplimenti" nu mai zic.

Si faza cu 20 de oua e ca sa-ti asiguri necesarul proteic, nu iei suplimente ( prafuri cum zici tu ), atunci trebuie sa MANANCI MULT MAI MULT.

Doar nu o sa mananci ca un om normal si sa speri sa pui muschi.

p.s. : eu am mancat si 30 de oua intr-o saptamana, ca nici eu nu mai folosesc suplimente, imi place prea mult sa mananc

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci Cosmin inainte sa corectezi pe cineva in scriere te rog frumos sa te documentezi mai bine, deoarecere NICI UN in fraza in care l-am pus, se scrie DEZLEGAT si nu legat. Dar ai vrut sa faci tu pe inteligentul si degeaba. Si apropo, daca mananci 30 de oua pe saptamana ma gandesc ca ai undeva la 150 KG, colesterolul si trigliceridele sunt peste limita normala cu mult. Si intr-adevar nu mananci ca un om normal, si nici ca un disperat cum mananci tu. Daca doresti sa pui muschi TREBUIE SA MANANCI SANATOS SI SA TII DIETA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emanuel_Sirbu_1990):

"colesterolul si trigliceridele sunt peste limita normala cu mult", alt mit si alta poveste din anii 80.

Ouale NU MARESC COLESTEROLUL la oamenii sanatosi ( si care mai fac si sport ), din nou e ceva demonstrat stiintific.

Vrei sa-ti caut eu articolele meedicale despre asta? Sau esti in stare sa cauti si tu?

Eu am 88 kg dimineata si colesterolul rau la 90 ( trebuie sa fie sub 120 ) si cel bun nu mai stiu exact, trebuie sa ma uit la analize.

Anual imi fac analizele si sunt toate in limitele normale.

p.s. : dieta pentru muschi ( cum ai zis tu ) = mancat MULT. Arnold manca si 4 kg de carne pe zi, in caz ca nu stii.

Fac sala de 6 ani totusi, stiu foarte bine ce vorbesc ca ma documentez APROAPE ZILNIC despre asta ( si despre nutritie ).

| Emanuel_Sirbu_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci ar trebui sa dai sfaturi mai bune pentru un copil de 13 ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emanuel_Sirbu_1990):

Are deja de la AntrenorFitness, nu are rost sa repet si eu, ca nu raspund pentru "funda" sau alte prostii.

Si tu mai documenteaza-te putin :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html

p.s. : el vrea patratele... deci el o sa piarda din masa musculara ca sa le obtina, dar daca asta vrea la 13 ani cand e in crestere, ce naiba sa-i faci.