| anonimulllll a întrebat:

Am 13 ani si de luni ma apuc de sala ma puteti ajuta cu un program cate serii, repetari?

8 răspunsuri:
| DANIEL72 a răspuns:

SALUT.eu iti recomand sa te apuci de alt sport la varsta ta ex-inot, handbal, baschet etc? este prea devreme la varsta ta sa te apuci de sala dar tu decizi? iti recomand inotul si te vei dezvolta mult mai bine decat mergand la sala si mult mai sanatos.MULTA BAFTA

| anonimulllll explică (pentru DANIEL72):

Sunt varza la corp si nu stiu unde este inot la mine in oras dar sala e peste drum...

| DANIEL72 a răspuns (pentru anonimulllll):

Poti sa intrebi un instructor de fitness el stie cel mai bine cum sa incepi programul de sala treptat pe aparate.dar sala nu are preparator fizic? si el te poate indruma.nu ai deloc bazin de inot in oras? sau nu te-ai interesat?

| anonimulllll explică (pentru DANIEL72):

M-am interesat nu am tu raspunde-mi cu ce te-am intrebat la inceput.

| DANIEL72 a răspuns (pentru anonimulllll):

In functie de cum ai orele de scoala sa faci programul urmator -cate o ora luni-miercuri-vineri imparti ora la 15 minute de aparat,picoare,abdomen,spate, bicepsi. dupa o luna treci la doua ore dar in acelasi timp rotesti aparatele azi am inceput cu picoare, abdomen, spate, bicepsi data viitoare incep cu spate si celalalte grupe de muschii.sa nu iei anabolizante doar sa arati bine intr-un timp cat mai scurt findca este prea devreme.SUCCES.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DANIEL72):

Nu treci niciodata la 2 ore, un program de antrenamnet dureaza maxim 60 de minute. dupa 60 de minute nivelul testosteronului scade si antrenamentul devine contraproductiv.

Si profesionistii ( aia naturali, fara steroizi ) stau 45-60 de minute la un antrenament. Doar idiotii stau 2 ore.

| anonimulllll explică (pentru Cosmin86):

Imi spui tu un program?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulllll):

Http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Acolo e jurnalul meu, sunt 3 programe explicate ( inclusiv alimentatie, fara aia nu faci nimic ). Inspira-te de acolo.