| Adw a întrebat:

Vreau sa ma apuc din 20 iunie de sala.Ma puteti ajuta cum un program pentru sala.De exemplu Luni triceps 5 repetari 8 serii, aparat... si pentru toata saptamana.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Sala nu se face dupa ureche. daca te apuci acum presupun ca vrei sa faci masa. trebuie sa zici inaltimea, greutatea, anii, scopul. daca vrei masa musculara faci 3-4 zile pe saptamana sa aiba timp muschii sa se refaca dupa efort. cat timp nu stiu date despre tine...zic ce fac eu la 21 de ani 1.73m 63 kg. fac masa. luni: piept (gantere inclinat, orizontal, declinat, fluturari. 4 serii 8-10 repetari pe serie) + biceps ( flexii ciocan, flexii cu bara EZ, flexii la aparat. seriile la fel ca la piept). miercuri: spate + picioare (nu zic aparatele ca la fiecare sala difera si nu pot generaliza...in principiu ramat, helcometru, presa picioare, genoflexiuni cu bara in spate. la fel ca la piept repetarile si seriile). vineri: umeri, trapez, triceps. seriile la fel. la umeri ridicari paralele cu gantere, impins gantere sezand, ridicarea barei EZ la piept, fluturari umeri, la trapez stai drept iei 2 greutati si ridici pe verticala umerii (greutati destul de mari sa nu ai tendinta sa faci biceps cu ele) si la trapez.impins la bara priza scurta, aparat cu funie, si mai stiu exercitii dar ia mult sa le descriu. daca mai vrei detalii da mesaj