| SUDSteaua1947 a întrebat:

Am 14 ani, 1.63 inaltime si sunt cam plinut.Am 3 intrebai:

1.Pot sa ma duc la sala sa pun muschi pe mine? Am auzit ca exista riscul sa nu mai cresc decat foarte putin.

2. Daca da.Credeti ca pot arata bine daca sunt mai plinut sau trebuie intai sa slabesc si pe urma sala?

3.Practic kickbox la complexul Lia Manoliu de langa National Arena si este un magazin cu bauturi Fat Burning care cica ma ajuta sa slabesc foarte mult pe langa sport.Credeti ca imi poate dauna sanatatii? Adica sa imi slabeasca organele de exemplu ficatul? Dau o mare funda fiindca vreau sa stiu ce fac!

Răspuns Câştigător
| aLeXaNdru145 a răspuns:

1.du-te linistit la sala.
2.intai du-te sa pui"muschi", si dupa ai sa te gandesti si sa slabesti.
3.nu cumpara toate prostiile.

12 răspunsuri:
| sparky34 a răspuns:

Nu te du la sala de la 14 ani ca fortezi cresterea.Incearca sa slabesti putin si pe la 17-18 ani te poti apuca de sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru sparky34):

Serios? forteaza cresterea? alt copil mic...

| catalinnnnM a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosminee ..lasai ma ca nu stiu nimic despre sala, din contra sunt pe dinafara..BA mancati ma cipsuri, si alte prostii....sa vezii muschi
cum sa ti se lase piele de la sala si la 14 anilaughing)
fortezii cresterea hmmmm...happy
SPORTUL DEZVOLTA...NU LASA, NU FORTEZA!

| CreaţaWsz a răspuns:

1. Daca te apuci de sala o sa faci muschi dar odata ce te-ai apucat nu trebuie sa te mai lasi ca o sa ti se faca pielea urata si muschii nu o sa mai arata a muschi. E posibil sa te mai si inalti dar ideal pentru inaltat este sportul(baschet, volei) dar fi sigur ca nu o sa te inalti dintr-odata.
2.Nu trebuie mai intai sa slabesti ca te va slabi sala.
3.Acele bauturi nu sunt bune pentru organism si da cu timpul o sa-ti dauneze dar daca vrei neaparat poti lua cateva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CreaţaWsz):

Serios? daca te lasi ti se face pierea urata? si muschii nu mai arata a muschi?

tu esti REDUSA MINTAL?

| CreaţaWsz a răspuns (pentru Cosmin86):

Odata ce te-ai apucat trebuie sa continui. Apuca-te tu si apoi lasa-te sa vezi cum o sa arati. Mai informeata-te baiatule.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CreaţaWsz):

Am facut deja asta, am facut 2 ani sala si apoi am avut 5 ani pauza si aratam aproape LA FEL. Am pus cateva kg in plus, ca am inceput sa mananc nesanatos la facultate ( fast-food, shaorma, cola, bere in fiecare seara ).

Dar recent m-am reapucat si acum arat iar atletic.

P.S. : tu imi spui mie sa ma documentez cand tu ai ZERO experienta si eu adunat am vreo 10 ani de sport ( dintre care peste 4 ani de sala )?

| SUDSteaua1947 explică:

Multumesc! In concluzie:

1.O sa ma duc la o sala si o sa consult si un antrenor

2.O sa slabesc facand sala

3.Nu iau nici un Fat Dracilaughing

| 9988 a răspuns:

Am 14 ani si eu fac sala. si inca am crescut mai repede decat atunci cand nu faceam!
1. poti sa mergi sa fac muschi dar de la 15-16 ani ar fi bine sa tragi de fiare. dar sa ridici de greutati as zice ca maxim 10 kg ar merge
2. eu zic ca mai bine sa slabesti si pe urma sa faci muschi deoarece daca nu slabesti grasimea aia pe care o ai se transforma in muschi
3. eu zic sa nu bei bauturi ca poate acum te ajuta sa slabesti dar cu timpu cand cresti iti va ataca organele si la batranete o sa te miri ca de ce ai probleme cu rinichi sau cu ficatu! bafta!

| crazyfun a răspuns:

Incearca sa ti o dieta drastica nuneste nici ea ff sanatoasa.dar eu unul asa am facut..am 18 ani am slabit 12 kg in 3 luni mancand un iaurt activia de baut.un mar1 felie paine prajita si o rosie mai multe detalii iti dau in privat da mesaj...

2 nu fa sala ramai mic..adica s.ar putea cel mai sigur sa tw opresti in crestere astwapta pana la 16 17 ani!

3 fara fat burining!

P.s: astwlept un mesaj privat pentru detalii

| PaulMPIC a răspuns:

Problema e sa nu tragi tare ca poti face o ruptura de muschi

| IamPharell a răspuns:

Mai bine apuca-te de inot sa te dezvolti in inaltime si apoi de sala