| cosmin986522 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa ma apuc din nou de sala. Acum vreau sa iau proteine dar unii zic ca nu e bine iar altii ca iti mareste masa musculara mai repede. Vreau sa stiu care sunt efectele negative si daca merita sa iau

5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!
E bine sa iei suplimente nutritive si iata de ce: http://www.getfit.ro/......itive.html
http://www.getfit.ro/......itive.html
De-altfel pe site-ul acela gasesti mai toate informatiile de care ai nevoie sa stii cand te duci la sala.
E bine sa iei insa cu cap si dupa tipul tau somatic. Orice vitamina luata din-afara alimentatiei este supliment. Ti-au facut vreodata rau? Nu cred, de aceea t-i le recomanda doctorii. Fiecare supliment are rolul lui. De ex. sa luam creatina, citeste: http://www.getfit.ro/suplimente/suplimente-suplimente/creatina.html
E foarte mult stiu. Iti rezum: creste forta musculara, se regaseste in mod natural in muschi, nu ai cum sa te dopezi de la ea etc. Vei slabi dupa ce intrerupi insa nu vei reveni la greutatea de dinainte si muschii vor retine din forta pe care o vei construi.
Sunt multe motive pentru care iei suplimente alimentare. Nu orice om are nevoie de ele, dar de ex. oamenii care practica un sport il folosesc. Toti sportivii de la lotul olimpic iau astfel de suplimente si le iau de la varsta de 12 ani. E drept nu toti care le iau ii vor ajuta in mod egal. Unii cresc mai mult, mai repede, altii mai putin.
In fine, decizia iti revine, dar citez : "Rolul lor este acela de a aduce in dieta acele substante care s-au dovedit utile in diferite scopuri(sanatate, slabire, marirea masei musculare, grabirea refacerii, arderea grasimii, antioxidanti, hepatoprotectoare etc.), atunci cand este dificil a se asigura acestea direct din alimente."
"In mod ideal, alimentatia ar trebui sa contina toate substantele necesare corpului nostru. Industria alimentara moderna foloseste mijloace prin care se obtin recolte si productii mult mai mari decat cele obtinute pe cale naturala. Din aceasta cauza alimentele nu contin nutrientii pe care in mod normal ar trebui sa-i contina, ba mai mult, sunt contaminate cu diferite substante chimice daunatoare sanatatii: aditivi alimentari, ingrasaminte, pesticide etc. Procesarea alimentelor(taiere, macinare, separare, ambalare, conservare, depozitare, pasteurizare, fierbere, afumare etc.) duce si ea la scaderea continutului nutritional sau chiar la cresterea nivelului de substante nocive din alimente."

Multa bafta!

| PetreConstanta a răspuns:

O sa te umfli ca un balon si forta mai subtire

| Gstefan a răspuns:

Te rog ignora tot ce au zis ceilanti. Prafurile proteice nu au nici un efect negativ, la varsta ta nu trebuie sa iei tribulus si alte boostere de testosteron. Un mass gainer sau praf proteic iti este de ajuns. Nu asculta toti analfabeti care nu au fost mai mult de 1 luna la sala.

| PredaAndrei a răspuns:

La varsta ta dezvoltate natural fara prafuri etc. Uni oameni sau imbolnavit si chiar au ajuns la spital din cauza lor.Iti recomand sa te dezvlolti natural.

| Lili_4370 a răspuns:

La varsta ta nu merita sa le iei. Efectul e rapid si scurt in timp. In momentul in care te opresti cu exercitiile, masa musculara scade brusc, iar tu ramai cu vergeturi foarte urate. La varsta ta poti sa iti tonifici musculatura fara suplimente. Muschii vor arata mai sanatos si vor tine mai mult. Adica o sa fii mai frumos daca nu iei.