| Iulian09 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala luni si as vrea sa stiu daca o sa pun masa musculara pe mine lent sau repede? fara proteine sau ce ziceti merita sa iau? am 1.84 si 72kg.
Cam in cat timp o sa se vada daca nu iau proteine?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista masa musculara repede, CU PROTEINE ca supliment + 4-5 mese pe zi bogate tot in proteine creste lent. Fara nu creste aproape deloc.

Deci :

- 4-5 mese pe zi bogate in proteine
- odihna
- sala
- suplimente ( proteine, creatina, glutamina, etc. )

Cu toate astea 4 creste LENT.

| dracu14 a răspuns:

Cam greu fara proteine, proteinele trebuie luate din mancare din carne, oua, lactate daca nu ai o alimentatie corespunzatoare atunci progresele sunt lente, adica tu vei arata ca cineva care munceste de 3 luni care isi ia zile de pauza si are o alimentatie corespunzatoare intr-un timp dublu

| Mihai7best a răspuns:

Nu are rost sa iei proteine, mai bine sa ai forta in corp decat sa fii umflat cu apa si fara forta, parerea mea.

| IMINENT a răspuns (pentru Mihai7best):

Proteinele sunt importante in ceea ce priveste cresterea masei musculare, ele putand avea origine animala sau vegetala, nu neaparat pastile sau altele.
Iuliane, vezi ca si alimentatia si somnul conteaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mihai7best):

Esti complet pe langa, daca HABAR NU AI despre ce vorbesti, mai bine taci decat sa spui tampenii. Prafurile cu proteine NU te umfla.

Copil mic...

| BallsofDust a răspuns:

Cam dupa 6 luni o sa se vada ca tragi de fiare happy