| android12 a întrebat:

Am 18 ani aveam dureri de spate si doctorul mi-a zis ca am inceput de hernie de disc am facut tratament si acum nu ma mai doare deloc
doar daca stau degeaba adica in acasa la calculator asa ma mai supara dar daca joc fotbal alerg tot ce are legatura de sport nu am nimic oare are ceva daca fac sala? ma afecteaza cu ceva?

4 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Din pacate la sala majoritatea execitilor forteaza acea zona
exista o postura yoga care facuta zilnic cateva minute ajuta mult
eu am avut dureri de spate ca nu puteam sa ma indrept

| Q69 a răspuns:

Pentru ameliorarea simptomelor datorate herniei de disc specialistii recomanda pacientilor urmatoarele;

1. Sa adopte un regim de viata cat mai activ, bazat pe exercitii fizice si o dieta adecvata. Greutatea in plus poate sa agraveze simptomele, deci este foarte important ca pacientii supraponderali sa revina la greutatea indicata si recomandata pentru inaltimea si varsta lor;

2. Folosirea unor proteze speciale pentru coloana. Acestea nu trebuie folosite prea mult insa, deoarece musculatura paravertebrala se poate hipotrofia intru-cat nu mai joaca un rol activ in mentinerea coloanei in rectitudine;

3. Sa participe la programe de fizioterapie complexa. Astfel pacientii sunt invatati cum sa se imbrace, cum sa mearga si cum sa ridice greutati corect, astfel incat sa nu apara durere. Terapeutii vor realiza si programe de exercitii menite sa intareasca musculatura pacientilor, atat cea abdominala cat si cea paravertebrala. Cu timpul se va redobandi flexibiliatea coloanei vertebrale si pacientul se va mobiliza mult mai usor;

4. Sa isi faca masaj local pentru a stimula musculatura.

| android12 explică (pentru Q69):

Am facut fizioterapie la inceput dar acum nu mai fac dar vreau sa ma apuc de sala crezi ca ma afecteaza cu ceva? eu cred ca nu

| BeniAmin01 a răspuns:

Ma fa-ti operatie de ce esti prost big grin daca ai herneie dxe disc