| Ionescu_Catalin_1981 a întrebat:

Am 16 ani si m.a mancat undeva sa fac sala pentru a slabii si pune masa musculara. La sala am tras greutati la spate si au inceput sa apara niste dureri in zona lombara. Prima data am fost diagnosticat cu osteocondrita. Am facut fizio terapie si tot nu trecut. Dupa care am facut un RMN. Acestea sunt rezultatele :
-Conflicte discordiulare L4-L5 L5-S1
- Mici noduli Schmorl T12-L4.
Doctorul mi.a spus ca am inceput de hernie. M.a pus sa fac gimnastica si sa stau departe de frig si sport. As vrea sa stiu daca e grav si pot scapa cu bine. Mentionez ca ma doare putin spatele piciorul aproape deloc foarte rar la frig dar dupa trece si am 1.90 si 90 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acuma mai vrei sa mai continui?

| Mayhem666 a răspuns:

Nu trebuia sa faci sala de la 16 ani, sau daca faceai, nu trebuia sa faci intensiv, ca iti faci rau singur.

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Te poti duce la un consult la doctor de medicina sportiva de recuperare.
Vei fi asistat la sala de recuperare in miscari corective si de constructie a masei musculare, ce sa-ti sustina masa osoasa.
Cu alte cuvinte apeleaza la specialisti in miscarea de recuperare si dedica-te pe lunga durata modelarii corpului conform principiilor lor.
Absenta miscarii, ca principiu, nu e recomandata pentru o dezvoltare armonioasa, dar fa-o cu cap, invata de la cunoscatori.

| Ionescu_Catalin_1981 explică:

Ma intereseaza de hernie. Stiu si eu ce am facut.