| corinutsa03 a întrebat:

Buna,am 20 ani si in urma cu vreo 5 ani sau poate 6 - am simtit niste dureri de spate in regiunea coloanei vertebrale zona toracala.
pe parcursul anilor acestia am mai avut dureri dar foarte rar si aveam si amorteli de picior. Acum cu vreo doua saptamani in urma am dat un normativ la sport si dupa ce m-am fortat am dureri groznice la fel in zona aia si chiar in locul acela. Noaptea dorm foarte greu si nu-mi pot relaxa corpul. Cind dorm pe spate
parca mi se taie rasuflarea. Am dureri si cand ma aplec inainte. Si nu ma doare toata zona toracala dar numai intr-un anumit punct parca ar fi o vertebra. Este oare o hernie de disc sau s-ar putea sa fie si alt ceva? si daca e hernie de disc este ceva grav? Caci nu sunt din Romania, dar la moment fac studiile in Bucuresti, si nu stiu unde sa ma adresez.(((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Cel mai probabil este o afectiune a coloanei toracale, iar pentru certitudine trebuie sa iti faci o radiografie. Poate fi vorba de scolioza, cifoza, hernie de disc...