| Vladescape a întrebat:

Am 72 de kg. Si cand m-am masurat ultima oara acum cateva luni aveam 1.83. Am 12 ani. M-am dezvoltat mai repede atat fizic cat si mental. Tata e si el inalt. Sunt Mezomorf, ectomorf sau endomorf?
Eu consider ca sunt Mezomorf, deoarece nu sunt chiar asa skinny, ca un ectomorf. Cum imi pot da seama ce fel de tip somatic sunt? Nu vreau trimiteri pe site-uri. vreau informatia direct

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bro ce va dau mamele de mancare de aveti 180+ la varsta asta

| Vladescape explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de asta, eu de multe ori nici macar nu iau micul dejun. Tata e inalt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vladescape):

Al meu are 185 iar eu am de abia 169

| geoconda a răspuns:

1.83 la 12 ani?! Wow, nu am mai pomenit, dar mă rog...
Eu zic că ești ectomorf.

| Vladescape explică (pentru geoconda):

Mie mi se pare ca nu sunt. nu sunt chiar asa subtire

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Cel mai bine e să vorbești despre asta cu un doctor. El poate stabili cu exactitate în ce tip de încadrezi. Spun asta pentru că există mai mulți factori ce trebuie luați în considerare.
Dar, dacă mă întrebi pe mine, aș merge pe variantă ectomorf. De obicei, ei au gleznele și încheieturile subțiri, sunt slabi și înalți. Totuși, s-ar putea să greșesc. Ce am spus este doar o presupunere.

| Vladescape explică (pentru IgnatVictor):

Nu am incheieturile sau gleznele chiar asa subtiri. Era un exercițiu... sa iti inconjori incheietura mainii cu degetul mijlociu si cel mare. daca nu se ating deloc, esti endomorf, daca abia se ating esti mezomorf, si daca se suprapun esti ectomorf. La mine se ating foarte putin. Totusi se poate sau fiu ecto-mezomorf? o combinatie? Oricum, in oglinda nu arat slab deloc. si picioarele nu le am subtiri, le am chiar grosute. muschi cel mai probabil