| cosmin986522 a întrebat:

Am aproape 18 ani si de 2 luni jumate merg la sala dupa o pauza cam lunga. Fac la piept cu 81 kg(2-3 repetari) si vreau sa stiu daca e bine ca in greutate cresc greu sad

2 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Are dreptate Curios1992, tu practic ai cazut in capcana greutatiilor, adica vrei sa te antrenezi cu greutati cat mai mari si nu respecti exercitiul.
Mai bine alegi o greutate mai mica, adica unu cu care poti sa faci 12 repetari a, 8 serii sau cate vrei sau poti tu, si ai sa vezi rezultatele, poti sa faci si fluturari cu ganterle tot pe o banca inclinata si declinata. Nu are rost sa te antrenezi cu greutati asa mari, numai poare daca vrei sa participi la un concurs de strongman laughing)
Trebuie sa stii ca, coprul raspunde bine numai la un numar de repetari, adica daca vrei forta si masa musculara atunci faci intre 6 si 8 repetari, atat, daca vrei, iar daca vrei muschi multi, atunci faci 12 repetari, numai adbomenul coapsele si gambele sunt grupe care raspund bine la numarul de 25 repetari pentru ca sunt muschi de anduranta pe care i folosesti zi de zi, la mers etc etcwinking

| GuessWhoIAm a răspuns:

Pune cu 65 kg la piept si fa 3-4 serii a cate 8-9 exercitii.si o sa vezi rezultatele!