| Vladescape a întrebat:

Am multa tehnica la bataie, ma refer la acea de strada. Stiu cum sa tin garda, multe lucruri. Dar cand ma bat cu cineva mi-o pierd pe toata. Nici macar nu mai tin garda si cu pumnul nu mai dau asa ca lumea. Am multa forta dar nu stiu cum sa o folosesc. Pur si simplu nu gandesc pe moment ca trebuie sa tin garda atunci sau asa. Noroc ca sunt rezistent

47 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

happy
"Nu gandesc pe moment ca trebuie sa tin garda" Pina tu apuci sa gindesti, un maestru in arte artiale pune la pamint vreo trei. Pentru ca nu depinde de gindire. Ci de instinct. Repeti tehnica, miscarile de mii de ori, de zeci de mii de ori, pana iti intra in sange, pana devine parte din tine, si atunci cand ai nevoie sa o folosesti, o folosesti din instinct, rapid, cam cum faci cu frina la masina cand e nevoie. Sau la frina stai sa te gindesti sa o pui? happy
"Noroc ca sunt rezistent" Inseamna ca ai incasat multe? happy

| Vladescape explică (pentru cristi202):

Nu am incasat multe la viața mea daca la asta te referi... pur si simplu sunt rezistent

| cristi202 a răspuns (pentru Vladescape):

Stii cand esti rezistent? Cind, dupa o gramada buna de lovituri, trintit la pamint, mai gasesti resursele necesare sa te ridici si sa continui sa lupti.
Cineva spunea pe buna dreptate despre Bute, dupa ce a luat prima bataie serioasa ca campion intr-un meci, ca el nu stie sa incaseze lovituri, si i-am dat dreptate. Bute cistiga doar lovind. nu ajunsese sa si primeasca lovituri serioase. Insa un adevarat campion, un sportiv rezistent se ridica din propria cenusa, atunci cand toti pariaza ca va lua bataie, si continua.
Ma tem ca rezistenta pe care presupui ca o ai, daca nu ai incasat multe lovituri la viata ta, e ca si tehnica, zici ca o ai, ca o stii, dar pus in fata faptului implinit, e undeva pe linga, si nu te poti folosi de ea, deci nu o ai.

| Vladescape explică (pentru cristi202):

Inteleg ce zici. dar ma refer ca unii mai puțin rezistenti ar fi picat de la loviturile pe care le am primit eu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai pe naiba. Zici ca ai facut arte martiale? Inseamna ca nu ai invatat NIMIC daca pui problema astfel.

| Vladescape explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mi-au intrat in reflex, am facut. dar nu mult timp

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladescape):

Eu ma refeream la disciplina si la abordarea situatiilor cu potential violent, nu la faptul ca ai sau nu ai chestii in reflex. Reflexul primordial, si atunci cand ai centura neagra de 20 DAN, e sa EVITI bataia.

| Vladescape explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt unele situații in care nici daca fugi nu poti evita bataia. eu despre ce vorbesc, ca nu mereu poți sa eviți

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladescape):

Ba poti. Trebuie doar sa fugi mai repede ca aia cu bataia. Totul pleaca de cele mai multe ori de la atitudine si de la putina planificare. Am fost abordat de gasti prin Colentina sau Ferentari, nefiind bucurestean, nu mai zic de Republica Moldova (noaptea, racketi, se ingrozise si gazda ca am iesit de nebuni la 2 dimineata cand el care a copilarit acolo nu iesea noaptea din casa, lol). Niciodata nu m-am batut cu careva si nici macar nu a trebuit sa fug. In cel mai rau caz am ocolit o zona ca daca e de ceva, mirosi treaba de la o posta. Esti in Romania, legea NU te apara in cazuri nasoale decat extrem de rar. Fuga e cea mai la indemina modalitate de autoaparare. Pocnesti un idiot, pica cu mecla de asfalt, da coltul, inca un destept la bulau care a stiut el "sa se apere" ca multi altii de pe acolo, s-a dus dracului viata asta. Asta vrei?

| lpavel a răspuns:

Tehnica de bataie si toate alea s-o folosesti mereu NUMAI pentru autoaparare si atunci forta va fi de partea ta, ca stii de ce lupti! Intervine acel instinct de supravietuire... Cand te bati ca faci pe smecherul sansele s-o iei este mai mare!

| johnnny123 a răspuns:

Mike Tyson spunea așa: "Toți au un plan până când primesc un pumn în gură"

Sfatul meu ar fi să lași "bătăile de stradă", că nu știi niciodată când ajungi în cărucior cu rotile sau la închisoare. Un om inteligent și civilizat evită conflictul, nu dă cu pumnul ca un om al cavernelor.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce iti trebuie tehnica si garda la bataia de strada? Tot ce trebuie sa faci e să dai un șpiț în zona organelor reproductive și gata. N-am inteles niciodata de ce se chinuie toata lumea cu pumni în față când exista o zona mult mai sensibila decat fața.

| Brizbriz a răspuns:

Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ
de fapt nu ai nici o tehnica, pentru ca nu ai antrenament serios cu cineva de cam acelasi nivel, asta e PRIMUL si cel mai important motiv pentru care artele martiale NU se pot invata de unul singur din carti

| Vladescape explică (pentru Brizbriz):

Am facut arte martiale. am învățat niste lucruri. dar nu am facut indeajuns de mult încât sa mi intre in instinct

| Brizbriz a răspuns (pentru Vladescape):

Aha, atunci esti un din ala, care intr-o lupta de strada (care e TOTAL diferita de antrenament sau competitii) nu face fata, chiar daca a facut arte martiale
insa, se intampla si la case mari, chiar Van Dame stiu ca si-a luat-o de la un bataus de strada
iar Steven Segal a facut pe el:
https://www.ranker.com/list/ludicrous-steven-seagal-stories/robert-f-mason (cauta judo)

singrul actor de care stiu, care a fost cu adevarat bun oriunde a fost, nu, nu Chuck Norris;)) ci Bruce Lee, care i-a fost si profesor lui Chuck Norris (in realitate)

| Vladescape explică (pentru Brizbriz):

Si ce ar trebui sa fac?

| Brizbriz a răspuns (pentru Vladescape):

Sincer, nu stiu, ma depaseste, am facut ceva arte martiale in tinerete, si imi plac, plus ca m-am uitat la o tona de filme, de aia ma pricep, dar nu sunt expert, chiar m-am contrazis cu unii la, lucruri de care eu eram convins si ei aveau experienta ca nu sunt asa

totusi, daca te ajuta, si as fi in locul tau as vedea doua solutii: te resemnezi ca asa esti facut, sau te bagi la batai de strada pana cand creierul devine blazat si nu se mai blocheaza
totusi, a doua fiind periculoasa, incearca sa te gandesti bine inainte

| Vladescape explică (pentru Brizbriz):

A doua. eu doar vreau sa ma apar. daca as alege prima tot mi as lua o. Nu mai am chef de probleme, atata tot

| Brizbriz a răspuns (pentru Vladescape):

Inteleg, atunci iti recomand ceva de gen Aikido sau mai bine Krav Maga, sunt super eficiente pe aparare, si antrenamentul e dedicat sa te faca sa simti miscarile, inconstient, lucru care foarte probabil te v-a ajuta serios sa nu te mai blochezi

| Vladescape explică (pentru Brizbriz):

Eu normal am facut qwan ki do, nu mult. m-am lasat o perioada ca sa incerc sa ma duc la sala. si cred ca o sa ma apuc iar de qwan ki do. nu stiu

| Brizbriz a răspuns (pentru Vladescape):

Ala e un stil deosebit de "show off", cu picioare in aer, samd
Krav Maga a fost dezvoltat de Mossad si se refera NUMAI la eficienta si realism, nu la picioare aruncate prin aer si spart de scandurele

ce inseamna eficienta si realism, de ex. ii faci o figura cu o priza la mana, care il forteaza sa se aplece si sa se duca intr-o directie, apoi il impingi, capata memento in directia respectiva, iar tu o iei la fuga in cealalta directie, samd, cauta Krav Maga pe Youtube

| Vladescape explică (pentru Brizbriz):

Qwan ki do e exact cum ai povestit de krav manga, cu prize, chestii. la noi nu a fost niciodata cu scanduri. am facut lovituri cu picioru, secerari. si lovituri de pumni.

| Brizbriz a răspuns (pentru Vladescape):

Ok, cum spuneam, sunt doar amator

| Yuoia a răspuns:

Si de ce trebuie sa te bati?

| SharpEagle a răspuns:

Pai, te contrazici. Spui ca ai multa tehnica la lupte de strada dar in acelasi timp ca la luptele de strada nu faci mai nimic. Pai, de unde stii ca ai tehnica, daca niciodata n-ai... avut-o?
Probabil ca ai vrut sa zici "am multa teorie". Si probabil ca nu o poti pune in practica pentru ca-ti lipseste curajul si capacitatea de autocontrol, gandirea rece in situatii de criza.
Cauta cursuri de auto-aparare si exerseaza.

| Vladescape explică (pentru SharpEagle):

O pot pune in practica si am si pus o. dar pur si simplu de la adrenalina sau in acele momente uit tot sau pur si simplu nu le am in instinct. am facut karate.

| Vladescape explică (pentru SharpEagle):

Pai zic ca am tehnica si o pun in aplicare. da in bataile de strada uit tot, sau nu le am in instinct

| SharpEagle a răspuns (pentru Vladescape):

Nu exista "in instinct", poate ca "in reflex". Instinctul e cel cu care te nasti, reflexul (conditionat) e cel pe care-l dobandesti exersand. Exista si reflexe care vin cumva din instinct, se numesc neconditionate.
Lasa ideile de bataie in strada doar asa...ca sa te crezi "jmecher". Invata, eventual, tehnici de aparare dar foloseste-le ca ultima solutie. Daca poti sa eviti o confruntare fizica, fa-o. Va fi mai bine pentru toata lumea. E greu de anticipat cum ai putea fi lovit sau cum ai putea lovi astfel incat sa-ti pecetluesti viata...

| Vladescape explică (pentru SharpEagle):

Ai dreptate la asta cu reflexul. insa eu am pus intrebarea ca sa ma apar mai bine, am probleme cu unii oameni si n am ce face. odată mi am spart un dinte. ieri mi-a curs sange din nas. N am avut nimic, sunt rezistent. dar na

| Violleta2022 a răspuns (pentru SharpEagle):

Stai linistit, ca nu avem cu cine vorbi, asta este un copilas de 12-13 anisori.

"în 9 Iulie 2021 | Vladescape a întrebat:
Am 72 de kg. Si cand m-am masurat ultima oara acum cateva luni aveam 1.83. Am 12 ani..."

| Vladescape explică (pentru Violleta2022):

Da, am 13 ani si sunt mai dezvoltat decat restul copiilor, sunt in găști de 16-17 ani. Locuiesc in Vaslui, si la ce vrei sa te astepti? Vad ca te a si interesat. are un om probleme si vine una ca tine sa zica ca e un copil si ca n are cu cine vorbi cand am pus o intrebare clara. Te doare pe tine capu de varsta altora

| Vladescape explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca daca cineva e mai mic la varsta e ca si cum nu ai avea cu cine vorbi? dar tu la varsta ta. cred ca ai vreo 20 de ani si faci atata pe interesanta... e invers. am pus si eu o intrebare pentru ca am probleme. pe care nu cred că le ai avut tu vreodata

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vladescape):

Baitel, habar nu ai cu cine discuti! Pana si copii mei au peste 20 de ani, iar ce spun aici, spunca sa va educam, fiindca la 13 anisori, cam tot ce zboara se mananca pentru voi.

| Vladescape explică (pentru Violleta2022):

Atunci nu ma lua in ras si răspunde la intrebarea adresata. Daca nu ai cu ce sa raspunzi, mai bine nu intra sau nu raspunde aiurea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te-a luat nimeni in ras, doar ti s-a atras atentia ca minti, fiindca la 13 anisori nu ai nici tehnica, experientasi nici forta la bataie, asa cum afirmi tu.
Esti totusi un copilas, nu un adult, ca sa stapanesti bine o tehnica sau sa ai forta.
Fii realist si fereste-te de bataie, ca sa nu ajungi in spital cu maini picioare rupte, sau cap spart, ca atunci chiar este de rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladescape):

Faptul ca locuiesti intr-o zona cu tarani care isi *** rudele si isi dau cu scinduri rupte din gard in cap dupa 2 beri nu inseamna ca trebuie' sa fii si tu la fel.

| Vladescape explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e chiar asa... nu vreau sa fiu la fel, dar trebuie sa ma apar. nu am de ales

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladescape):

Ba da, ai de ales. Nu cred ca de fiecare data cand iesi din casa te asteapta unii sa te bata. Daca da, suni la politie. Parinti nu ai? Ei stiu de problemele astea? In ce context esti agresat? Eu de doua ori am patit, o data in copilarie si o data pe la 21 de ani. Efectiv treceam pe linga 2 (in ambele cazuri au fost doi) si au sarit pe mine fara motiv. In ambele cazuri i-am linistit. Aia din copilarie cand ma vedeau pe strada treceau pe partea celalata si vreo 10 ani mai tirziu. Daca aveau abordarea ta, probabil ar mai fi incercat sa ma bata, nu?

| Vladescape explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu pot nici asa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladescape):

... pentru ca, ce? Sintem in codru sau intr-o societate civilizata? Asta e pretentia, cel putin. Toti vor sa fie ca afara, dar sa fie si un pic de ca la noi, ca nu se poate. Ce naiba, sa vina politia sa se ia de noi cand dam si noi o ciomageala prieteneasca in discoteca sau prin cartier?
P.S. Faza amuzanta si relativ incredibila daca nu as fi fost subiectul. Eram acum vreo 20 de ani la var-meu la tara. Prin Bucovina. La discoteca. Stateam pe afara si asteptam o gagica sa iasa, ceva de genul. Aud doi vorbind in spatele meu "Cine e asta mah? Hai sa i-o dam! / Stai nebunule, e varul lui George! / A, OK."

| Vladescape explică (pentru GabiDumitrescu):

Am si eu ceva prieteni sau veri de care s ar speria unii daca ar stii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladescape):

Fa-ti un tricou cu "Sint varul lui xxx, tovaras cu yyy"

| Vladescape explică (pentru GabiDumitrescu):

Da.

| KR0N5TADT a răspuns:

Tehnica implică automat și autocontrol. Tu stai bine în teorie, dar practica te omoară.
Unde te bați, pe stradă? Nu e bine. Înseamnă că ești bătăuș și stai prost cu nervii.

| Vladescape explică (pentru KR0N5TADT):

Altii stau prost cu nervii, nu eu. In joaca stiu multe, fac tot ce trebuie, dar intr o stituatie reala. e diferit. pierd aproape toată tehnica. Oarecum ai dreptate si cu practica. Da m as gandii ca teoretic sa o duci bine si practic nu ar insemna sa stii cum sa tii garda dar sa nu poti s o tii. sau sa stii toată miscarea corpului cu pumnul si din sold, tot. dar sa nu poti s o faci. o fac in joaca

| KR0N5TADT a răspuns (pentru Vladescape):

Stăpânirea emoțiilor face parte din antrenamentul luptătorului. Ai nevoie de instruire profesionistă.