| hgcl a întrebat:

Am o serie de intrebari la care as vrea raspunsuri de la specialisti sau cel putin persoana implicate in sportul respectiv:
1. Cate grame de creatina se administreaza zilnic?
2. Perioada de incarcare ce importanta are, si daca nu o fac are vreo problema?
3. In ce ora a zilei se administreaza creatina, tin sa specific ca merg la sala de la ora 14:00 pana la 15:20-15:30, vinera fac cardio de la ora 17:00 si duminica de la ora 15:00.
4. Se poate administra in shack-ul de proteine, fara a se prepara separat?
5. Cata apa consumata zilnic imi trebuie, aproximativ?

2 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

1: Ca si supliment sunt recomandate 5g de creatina zilnic de preferat inainte de antrenament.
2: Perioada de incercare este o porcarie, nu exista nicio problema.
3: Am raspuns, inainte de antrenament si in zilele de pauza oricand vrei tu.
4: Se poate administra fara nicio problema
5: Zilnic cel putin 2l de apa este indicat, indiferent ca iei sau nu creatina.

| Vladut650 a răspuns:

1. Cat este recomandat la creatina pe care o iei.
2. Nu, nu este o problema, dar nici nu ar strica.
3. Creatina se administreaza cum este indicat.
PS: Nu crezi ca faci prea multe antrenamente? Dupa parerea mea antrenamente se fac de maxim 4 ori pe saptamana, muschii se dezvolta in zilele de odihna.
4. Eu unul le prefer separat. Dar se poate lua si cum spui tu.
5. Daca iei creatina trebuie sa bei apa cat cuprinde 2-3 l pe zi.

Dupa parerea mea unele dintre cele mai bune creatine sunt astea.

http://www.megaproteine.ro/......ce-Series/

http://www.megaproteine.ro/Creatina/Six-Star-Creatine-X3-Elite-Series/

Eu acum o folosesc pe cea de la Muscletech. Pe langa creatina mai contine si alte chestii care te ajuta la refacerea muschilor etc... Scrie si modul de administrare si tot pe megaproteine.ro