Întrebare recomandată | Alinush16 a întrebat:

Am scolioza lombo-dorsala incipienta.Este nedureroasa si mi-e recomandat sa port un corset.Fac sala de 2 saptamani, pot continua avand in vedere ca nu ma doare sau este recomandat sa nu fac?(am 16 ani)

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ar fi mai indicat sa vb cu un medic sa-ti spuna clar ce exercitii ai voie sa faci

| Oana92 a răspuns:

Ar fi mai indicat sa faci gimnastica medicala. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scolioza nu doare. Daca incepe sa te doara spatele, e pentru ca e intr-o faza avansata care iti afecteaza urat postura sau chiar nervii spinali.
Cu corset se corecteaza cel mai repede si sigur.
Sport de asemenea trebuie facut, cel mai indicat la sala la spital unde kinetoterapeutul iti va arata ce exercitii sunt bune si te ajuta, dar si pe care trebuie sa le eviti.
Nu poti sa o lasi balta numai pentru ca nu doare. Va avansa fara sa-ti dai seama pana va fi prea tarzit ca sa o mai corectezi.

| SimionAlexandru a răspuns:

Mai bine faci gimnastica medicala, decat sa porti corset.

| ca24low a răspuns:

Nu. du-te la un doctor specialist in domeniu. nu e recomandat sa faci. mie nu mi-au dat voie pentru ca am SUFLU SISTORIC.