| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Am și eu o întrebare legată de alimentație și sport.
Am 57 kg și înălțimea ce 1.68 m-am băgat pe surplus caloric m-am antrenat luni,marți, joi, vineri, 10k pași de luni pana vineri…problema este ca consum 2419 calori de 3 săptămâni și n-am pus nici un kg acum ma gândeam sa ridic caloriile la 2580 credeți ca este o idee buna?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care consumi la fel cat mananci, nu rezolvi nimic!
Creste consumul de calorii cu peste 1000, mancand 3500 de calorii si vei asimila in greutate, usor-usor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

10K mers? Altceva... ce? 10K mers pe banda sau pe afara?

| ruddy a răspuns:

Urca cu cel putin 300 calori pe zi, 2750 minim si o sa vezi rezultate

| cehos69 a răspuns:

Daca e sa ne gandim vreo 10k pasi arzi vreo 250-300 de kcal, cel putin daca ai un mers mai grabit putin, deci practic ajungi la kcal de mentinere.
in situatia ta eu as proceda asa, maresc proteina la 2g-2.4g x nr kg, grasimile 0.7-0.8g x kg si restul la carbo.
mareste cam la 2700-2760kcal de inceput fara frica si la fiecare 2 sapt in functie de rezultat jonglezi cu carbo