| catelusa a întrebat:

Am tot pus aceasta intrebare pe TPU dar inca nu am ptimit suficiente raspunsuri :-( asa ca, pentru ca vreau neaparat sa aflu opiniile voastre va mai intreb o data: "Ce sa fac?" Si acum problema...fac streetdance de performanta sa zic asa. Si am un antrenor extrem de dur. EXTREM. GROAZNIC. INFIORATOR. TERIBIL. Ok. Deci este FOARTE FOARTE dur cu noi (daca intarzii ramai dupa antrenament-care are loc zilnic cate 3-5h-asa, deci daca intarzii si un minut ramai dupa antrnament si faci 250-300 de genoflexiuni, pe durata unui antrenament facem cel putin 1000 de genoflexiuni, flotari, abdomene, alergam, etc ATENTIE! NU EXAGEREZ DELOC!) Nu avem voie sa lipsim, iar eu sincer nu prea mai fac fata. (Sunt a 8a, am 10 pe linoe la scoala, fac si pian si flaut si desen) nu stiu daca ar trebui sa continui. Parintii au zos sa ma gandesc ce vreau sa fac dar daca renunt la dans, ma duc la volei sau handbal iar eu chiar nu vreau asta :-( URASC MINGIILE! As putea face cumva ca antrenamentele sa fie mai putin obositoare adica sa le simt eu altfel? Sau sa o las balta, sa renunt? Fac streetdance de la 5 ani aici, iar de la 11 sunt in lot, de unde nu ai voie sa lipsesti. Fac asta de cand ma stiu... chiar am nevoie de voi. Voi ce ati face? Multumesc pentru raspunsuri!

Ps: parintii mei nu stiu prea multe despre ceea ce fac la dans pentru ca imi este rusine sa le spun cat de mult sport facem (intotdeauna mi-a fost rusine sa imi arat calitatile sau sa fac ceva de fata cu ei) asa ca ei cred ca merg acolo doar ca sa ma distrez si ca am nevoie de un sport ca lumea sa scoata tot untuldin mine :-( din nou, ei cred ca tot ce facem la antrenamente este sa ne prostim... NU-I ADEVARAT.

2 răspunsuri:
| bugativeyRO a răspuns:

Si eu eram la fel in copilarie;-), imi placea sa ma inchid in mine si sa nu ii mai bat la cap pe parinti cu problemele mele si sa le rezolv singur ( desigur ca nu reuseam si apelam la prieteni, colegi etc. cum faci si tu acum cu TPU :-D. Lasand copilaria mea deoparte, ar trebui sa vb cu parintii tai despre acest tip de dans incercand sa-i convingi cat castig aduce streetdans-ul in zilele de azi si sa le spui despre antrenor sa incearca sa-l convinga sa o lase mai moale cu voi, mai ales ca mai ai cateva luni si dai examenul de capacitate din a 8-a. Parerea mea a fost cea de mai de sus si iti propun sa renunti la flaut si alte instrumente muzicale fiindca streetdans-ul cu flautul nu se impaca prea bine;-) P.S. Si sa mai faci loc si de unpic de timp pentru viata ca dupa ce termini liceul si facultatea o sa te cam plictisesti de ea :-X In plus ca stresul dauneaza grav sanatatii

| didye a răspuns:

Bravo tie ca poti face atatea deodata. Totusi, dupa cum zici ti se pare destul de greu asa ca eu te-as sfatui sa analizezi ce iti place mai mult sa faci dintre streetdance, pian, flaut si desen. Dupa parerea mea ai prea multe pe cap, si zici si cat de greu e la streetdance. Daca iti place cu adevarat sa faci asta nu renunta. Numai bine! happy