| Darius292 a întrebat:

Am un umăr mai lăsat de cat celalalt și am observat cam de un an. Pana acum nu era asa. Pe partea dreapta clavicula e mai ieșită în afara (nu știu dacă ma exprim bine) miscata de la loc și am fost și la doctor si a zis ca sunt doar asimetric, dar nu cred asta pentru ca nu am fost asa pana acum. Cred ca din cauza ca am fost la sala și am ridicat o greutate mai grea și am simțit ceva ca s-a miscat la clavicula. Știu ca am greșit. Nu știți, sunt niște exerciții pentru a aduce la loc umărul sau clavicula? Am doar 14 ani asa ca nu stiu asa multe

8 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Probabil suferi de scolioza, adică ai coloana în forma de S. Poți verifica singur dacă e asa. Te apleci în fata și-ti inconvoi practic spatele. Dacă apare ca o cocoasa pe una din părți, ai boala asta.
Pun niște linkuri ca să vezi mai bine despre ce e vorba.
https://rosanamedical.ro/adolescentul-tau-are-scolioza-ce-este-facut/

https://www.clinicapetrodava.ro/scolioza.php#
Cheers

| Darius292 explică (pentru FreddieM):

Mulțumesc, dar am făcut și radiografie și mi s-a spus ca nu am scolioza..Am fost și la doi doctori. Unul a zis ca sunt asimetric și celălalt ca va trebui sa merg peste 2 ani

| dragodana a răspuns:

Salut!
Asa esti tu.
Asa sunt si eu.Cu diferenta ca eu am avut clavicula rupta.
Acum...100 ani mai tarziu...sunt ok, pot sa ridic gantere si halera(cel mai mult am avut de 32 kg.Mi se lungisera si mainile si ochii la indreptari).
Nu te mai panica pe chestii minore.
Bucura-te de viata.

| Darius292 explică:

Decat*

| Darius292 explică (pentru Darius292):

Mulțumesc, dar am făcut și radiografie și mi s-a spus ca nu am scolioza..Am fost și la doi doctori. Unul a zis ca sunt asimetric și celălalt ca va trebui sa merg peste 2 ani.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Darius292):

Da-i reply la comentariu lui Freddie, nu-ti da singur ca nu vede.

| Darius292 explică (pentru SkandallKamataru):

A ok mersi