| Chitaristul26 a întrebat:

Are cineva idee de ce s-a scumpit creatina? Anul trecut prin decembrie, am luat o cutie de creatina de la ON si am dat vreo 30 de lei pe ea, iar acum cateva saptamani am fost sa imi cumpar din nou si, spre mirarea mea, era 50 de lei. M-am uitat la mai multe magazine de suplimente, toate erau 50 de lei la 300 de grame. Ce s-a intamplat?

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Toate sau scumpit. Se mai merge si dupa cerere. Perioada de iarna, toate produsele se ieftinesc cu 50 la suta.

Bula
| Bula a răspuns:

Regula pietei libere:
E mai mare cererea decat oferta.

Daca s-au marit salariile si pensiile, si ei (vanzatorii) vor sa aiba un castig mai bun. happy

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Doar ca ON sunt din America, nu din Romania.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

In America (presupun ca te referi la SUA) salariile sunt un pic mai mari decat in Romania.
Daca in America s-a vandut cu 30, iar la noi se vinde cu 60 lei, atunci nu ti-ai pus intrebarea: cat costa LA PRODUCATOR?
Sau sunt produse undeva in orientul indepartat (China, Indochina etc.) sau tari asemanatoare, cu produse ieftine...

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Ce treaba are asta cu ce ai spus inainte? Sau tu te refereai ca s-au marit salariile in Statele Unite ale Americii?

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Citeste si gandeste!
Pana ce vei intelege.

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Nu prea am cum sa inteleg ceva fara sens.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa ai aflat cum cresc prețurile pe bune în Românica, nu cu 3% cum spune guvernul.

| Bizon95 a răspuns:

A venit iarna, s-au apucat toti de sala ca sa aiba ce sa ingrase de craciun big grin

| Iote a răspuns:

Si painea s-a scumpit. Un aliment necesar. De ce nu s-ar scumpi creatina?

| armiaso a răspuns:

Inflatia, au crescut salariile la stat si sunt multi bani pe piata. cerere mare, oferta putina, alea alea.