| Column a întrebat:

As dori sa intreb, daca am 20 de ani, ma apuc de tenis de camp fara a avea foarte multi bani, si sa zicem ca peste 4-5 ani ajung un jucator bun care castiga toate turneele de pe acest glob pamantesc la amatori sau mai stiu eu ce, e posibil sa intru intr-un clasament ATP sau ceva de genul? Am mai jucat tenis, mi-a placut, insa vreau sa va intreb daca se poate sa fac ceva performanta la varsta mea. Nu vreau raspunsuri rautacioase de la necunoscatori, vreau pur si simplu un raspuns cat se poate de clar si sincer la cerintele mele, va multumesc.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu ai nicio sansa sa devii un mare tenismen. Ar fi trebuit sa te apuci de acest sport la varsta de 6-7 de ani si nici atunci nu ai fi fost sigur ca vei ajunge cineva (avem sute de copii care practica tenis. Vezi vreunul in clasamentul ATP? Il avem doar pe Marius Copil pe 94 si pe Dragos Dima pe 200-300). Eu practic tenis de 6 ani, am ajuns la un nivel optim, am castigat cateva turnee de amatori, insa nu ma compar, nici pe departe, nici cu locul 2.000 din ATP. Daca nu joci de mic si daca nu inveti lovitura corect, nu ai prea multe sanse. Pana una alta, daca vrei, totusi, sa progresezi si sa-ti faci un bine tie, pentru ca sportul inseamna sanatate, poti sa te inscrii in circuitul amator Tenis Partener. Se organizeaza turnee in toata tara, exista clasament, exista diferite niveluri in functie de valoarea fiecaruia, exista tablouri de concurs si premii. Te face sa te simti, pentru cateva momente, jucator adevarat. Pe langa asta, vei cunoaste si te vei imprieteni cu o multime de persoane.

| Column explică (pentru AFR81):

Intr-adevar, insa din cate am inteles tenisul inseamna bani, dar totusi, daca esti o adevarata "bestie" in tenis, castigi orice joc cu un joc de tenis impecabil, nu ar trebui ca banii sa nu constituie o problema?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In turneele de amatori nu se obtin puncte ATP si foarte putini bani, asa ca nu ajungi sa joci in turnee ATP si sa intri in primele sute de jucatori.
Si la 20 de ani este foarte tarziu sa ajungi tenisman profesionist, ar trebui sa fii foarte talentat si dispus la multa munca.

| Column explică (pentru Ioandelasal):

Ok, si care ar fi conditiile sa joci in turnee ATP eu fiind junior (insa sa spunem ca sunt prea bun pentru aceasta categorie), asta doresc sa intreb.