| irinelcristiano a întrebat:

As dori sa stiu cum sa administrez Creatina Monohidrat de la Optimum Nutrition ( 300 gr.)!
Este prima data cand utilizez Creatina ca supliment alimentar si as dori sa stiu modul de administrare perfect si cum este cu faza de incarcare?

7 răspunsuri:
| dustru a răspuns:

K-mass -ul contine arginina si glutamina, asa ca poti sa iei si inainte de antrenament si dupa, preferabil ar fi inainte daca vrei sa iei si creatina, important e ca sa ai luate 35 g de doua ori per zi de k-mass, adica doua masuri, si 20 g de creatina primele 5-7 zile, dupa o saptamana iei doar 5 g per zi(faza de incarcare se refera la creatina pura, adica cea monohidrata de obicei sub forma de pudra). Important e ca sa bei multa apa cind iei creatina, pentru a dilua acizii pe care ii secreta stomacul, de nu vei face intocmai, creatina o sa aiba efecte aproape nule.

| AntrenorFitness a răspuns:

Nici o creatina nu are nevoie de faza de incarcare. Faza de incarcare nu face decat sa forteze rinichii si ficatul, pentru ca organismul asimileaza maxim 8g de creatina pe zi iar restul trebuie eliminata din organism. Studiile au demonstrat ca acelasi nivel plasmatic si performante s-au obtinut si cu o suplimentare intre 5-8g de creatina ca si cu faza de incarcare.
Administreaza 5g (o lingurita de cafea) pe zi cu o sursa de carbo cum este mierea de albine sau un fres de portocale si o sa ai rezultate foarte bune.
Bafta!

| irinelcristiano explică (pentru AntrenorFitness):

Acum mi-a venit Creatina Micronizata Monohidrata de la Optimum Nutrition si inca am cutia sigilata si as dori de saptamana viitoare sa incep sa-l folosesc! Tin sa te anunt ca o sa iau si un supliment de proteina K-Mass in combinatie cu aceasta Creatina si as dori sa stiu cand sa le iau si cum sa le iau pe acestea? Inainte sau dupa antrenament? In acelasi shaker Creatina cu Proteina sau la un interval de 15 minute? Vreau sa stiu tot!

| AntrenorFitness a răspuns (pentru irinelcristiano):

Citeste, documenteaza-te, invata daca vrei sa stii tot. Ar fi trebuit sa faci acest lucru inainte sa iti comanzi suplimentele, daca tot vrei sa "stii tot". Intreband pe forumuri nu o sa aflii niciodata tot, pentru ca aici suntem putini cei care stim ceea ce vorbim, si foarte multi sunt cei care isi dau cu parerile in necunostinta de cuza.
Creatina se administreaza inainte de antrenament cu 45-60 min, iar proteina sau gainerul tot timpul dupa antrenament. Si era atat de simplu...trebuia doar sa citesti asta: "Se amesteca 5 g de creatina cu o bautura bogata in carbohidrati (fresh de portocale, struguri sau alte fructe). Se serveste cu 30 de minute inainte de antrenament." de pe pagina asta http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatine-Powder/ iar cat despre celalt produs...
Asta-i prima fraza care apare in descrierea produsului pe pagina celor de la natural plus " K-MASS asigura o recuperare rapida dupa antrenament si cresterea masei musculare, fara acumulare de grasime." atat daca ai fi ajuns sa citesti, ai fi stiut "tot" ce ai nevoie despre produs. Ce face, cand se ia..etc. Daca ai fi folosit mouse-ul in afara timpului cand te joci "counter strike" si ai fi mers putin mai jos pe pagina ai fi descoperit inca un lucru "uimitoor", care exprima asta: "Pentru rezultate optime, se recomanda administrarea a 2 masuri (70 g)/zi, din suplimentul nutritiv K-MASS dizolvate in apa, sucuri sau lapte, dupa antrenament." WOOW, parca deja stim tot!
Folositi-va putin acel organ cu care ne-a inzestrat natura si ne face mai diferiti decat primatele din care facem parte, se numeste in termeni populari "Creier"!
P.S. Vezi ca exista diferente intre "proteina" si "gainer"...adica acele produse care de obicei au in titlul lor "mass"... http://www.despreculturism.ro/......inere.html

| irinelcristiano explică (pentru AntrenorFitness):

Baaa, nu ma mai lua la misto si termina-te cu fazele astea! Am rugat frumos sa ma ajute careva, nu te da inteligent... voiam sa stiu cum sa le iau in combinatie... dar vad ca esti arogant! O zii buna!

| NDC12 a răspuns:

Nu ai nevoie de faza de incarcare.

E simplu, iei 5 grame pe zi, nu conteaza cand, dar iti recomand dimineata, asa poti consuma cat mai multa apa in timpul zilei dupa ce ai luat creatina.

| irinelcristiano explică (pentru NDC12):

Aceasta creatina de la Optimum Nutrition nu are nevoie de faza de incarcare?