| irinelcristiano a întrebat:

Ce se intampla dupa ce stopez suplimentarea organismului cu CREATINA de la Optimum Nutrition? Imi scade masa musculara? Trebuie sa consum acelasi nivel de apa pe care il consum in timp ce iau creatina? As dori sa stiu tot daca se poate!
FUNDA!

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Hmm. creatina are functia de a regenera energia din muschi crescand/regenerand nivelul de ATP din muschi. teoretic retentia de apa este mica si scaderea in masa musculara nu se datoreaza rezervelor de apa din muschi si capacitatea acestora de a o tine. deci da, scazi. cat scazi? mult mai putin decat crezi tu.

cat despre apa pentru sanatatea ta generala e bine sa bei cel putin 3 litri pe zi. dpdv al legaturii cu creatina, da, poti bea mai putina.

| irinelcristiano explică (pentru JohnnyBi):

Exista riscul sa fac vergeturi? De la dezumflare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru irinelcristiano):

Care "dezumflare"? nu mai pune intrebari aiurea. Nu o sa se vada nimic cu ochiul liber.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru irinelcristiano):

Au innebunit copii cu umflarea si cu desumflarea asta laughing. ati luat cateva kg ca sunteti la inceput si va visati deja mr olimpia

| irinelcristiano explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu am 1.82 si 95 kg happy si am 16 ani...

| AntrenorFitness a răspuns:

Acelasi nivel de apa inseamna minim 2L pe zi, ca administrezi sau ca nu administrezi creatina. Si am zis APA, nu suc, nu bere, nu alte minuni!
Creatina o gasesti in carne, o gasesti in alimente consumate zilnic, nu este ceva strain organismului...dar nu o gasesti in doze atat de mari.
Vergeturile se fac atunci cand pielea organismul nu este suficient de hidratat, insuficienta de zinc si vitamina E, cand cresti brusc in greutate. Acest ultim lucru nu se va intampla cu suplimente, cu atat mai putin cu o amarata de creatina monohidrata...care te va ajuta sa cresti putin in forta si iti va oferi putin volum muscular, nu te speria, nu vei fi "Rambo" dupa o cutie de creatina, nu vei fi nici dupa 10... pentru ca sunt mult mai multi factori care influenteaza rata succesului si a reusitei tale.
http://www.despreculturism.ro/......ulara.html

| florynmondialul a răspuns:

Scazi! dar foarte putin! insesizabil cu ochiul liber! cat despre vergeturi... nu apar! legat de apa minim 2l fie ca iei creatina fie ca nu!