| L3monx a întrebat:

Baietii cu sala, am o intrebare.De vreo 2-3 luni ridic greutati acasa zilnic fara pauza am avut maxim 3-4 zile ca am fost plecat. Vreau sa zic ca, chiar am facut progres si aveam bratu umflat si tare ca o piatra iar acum de vreo 5 zile efectiv e moale nu mai e tare.e slab, ce ar putea fi?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"De vreo 2-3 luni ridic greutati acasa zilnic fara pauza "

Poate ca aici este cauza principala a faptului ca numai faci progrese, se face si pauza pentru ca muschii sa "isi revina", mai ales ca acasa lucrezi cred zilnic brate, ceea ce nu est tocmai ok
si la sala multi fac greseala sa lucreze zilnic bratele, considerand ca daca bratele sunt lucrate foarte des devin mari, este o gresela
bicepsul si tricepsul intra in cadrul exercitiilor efectuate la sala de exemplu, in mult mai multe exercitii decat cred cei incepatori, deci indirect ei ajung la supra-antrenamentul bratelor fara sa isi dea seama, chiar si atunci cand lucreaza alte grupe musculare dupa ce au facut cu 1 zi inainte biceps
muschii au nevoie de repaus!

daca vrei rezultate foarte bune ar fi cazul sa mergi la o sala de forta si sa lucrezi toate grupele musculare in egala masura doar asa te poti dezvolta armonios

te salut

| Cosmin86 a răspuns:

Antrenament zilnic = antrenament de copii pampalai si firavi.

Muschii se fac LA SALA (doar prostalaii incearca "muschi acasa") si cu multa mancare (4-5 fripturi pe zi) si lucrezi mereu ALTE GRUPE.

p.s.: muschii se dezvolta in perioada de pauza, NU cand ii antrenzi (chiar si un incepator ar trebui sa stie asta).

| L3monx explică (pentru Cosmin86):

Boss nu am timp de sala fac deja un sport si eu vreau sa mi cresc forta nu neaparat sa arate bratu nu stiu cum

| Cosmin86 a răspuns (pentru L3monx):

Pai tot la sala creste forta cel mai bine... exercitii cu greutati mari si putine repetari (MAXIM 4-5 repetari/serie, poti mai mult, maresti greutatea).

Si repetari compuse: tractiuni, ramat, flotari la paralele cu discuri legate de tine, indreptari, mersul fermierului, etc.

| siriusblack98 a răspuns:

Fibrele musculare rupte in timpul antrenamentului se refac in timpul de odihnă, in special in zilele de pauza dintre antrenamente. Antrenament fără pauză= stagnare după o vreme pentru ca intri in supraantrenament. Eu îți recomand 4 zile de antrenament pe săptămână pe sistemul de luni, marți cu miercuri pauza, joi cu pauza vineri și sâmbătă iar antrenament cu pauza duminică. Și vezi sa lucrezi toate grupele, nu doar biceps și triceps ca o să îți blestemi zilele după câtiva ani daca faci asta.