| adela2012 a întrebat:

Bicicleta magnetica slabeste si in burta? Daca da, de ce, ca doar dai din picioare? Se vad rezultate vizibile sau slabeste doar foarte putin?

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Mai copii ametiti, ORICE exercitiu ce tine ritmul cardiac intre 65-80% din maximul admis de varsta ta (220-X=y, 65% din Y = Z) unde X este varsta ta, Y este numarul maxim de batai pe minut pe care il poate atinge inima ta, Z este numarul pe care te intereseaza pe tine si anume numarul de batai pe minut pe care trebuie sa il mentii o perioada de MINIM 20 de minute.
in concluzie: ORICE exercitiu care face asta este CARDIO deci te ajuta sa SLABESTI.
a2a problema: corpul nu slabeste unde vrei tu (nu exista sa slabesti la doar la fund sau doar pe maini), slabeste PE TOATA DIMENSIUNEA SA. adica PESTE TOT. deci daca un bicicleta iti tine ritmul cardiac la numarul Z de mai sus aceasta te va ajuta sa slabesti.
masura in care slabesti, este masura in care numarul Z creste (daca tii ritmul la 85% din maximul total permis de inima ta) vei slabi mai repede, totul este sa nu scazi sub 20 minute. diferitele exercitii cardio consuma calorii in masuri diferite.
ps. cand misti din picioare, misti si bazinul, deci implicit si burta.

| Lavii007 a răspuns:

Slabeste mai putin, dar slabeste pentru ca faci efort