| MadalinVoicu98 a întrebat:

Branza de capra in exces dauneaza? Adica stiu pe cineva care manca 500g branza capra pe zi si dupa un timp a ajuns la doctor cu pete rosii pe piele si doctorii i-au zis ca de la branza, dar ciobanii de mananca branza mereu si traiesc 90 ani? Altii mananca 1 kg carne pe zi care fac sala intens, băiatului ăla de ce i-au aparut pete rosii si doctorii au zis ca de la brânză si altii mananca 1 kg carne si nu au nimic si fac sala!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie sa punem toata branza in aceeasi oala. Eu cumpar mai mult de la magazin dar se mai intampla sa iau si de la tarani. Ultima data cand am luat de la tarani mi-au aparut 2 afte dureroase la baza limbii (parca asa se numesc), am mai patit asa cand am mancat odata o shaorma de la o shaormerie dubioasa. Deci clar era ceva in branza aia. Si mai mult ca sigur ca si prietenul tau a patit asa de la branza. Sa fie mai atent de unde o ia de acum incolo. Dar oricum 500 g in fiecare zi e cam mult.
Uita-te pe Youtube, e o emisiune care se numeste freaky eaters, in fiecare episod prezinta ba unul care mananca numai cartofi si cipsuri, ba unul care mananca numai carne, ba unul care mananca numai pizza etc. Chestia e ca oamenii aia se vor imbolnavi in scurt timp, deja au inceput. Daca prietenul tau mananca si multe alte feluri de alimente pe langa branza nu vad sa fie o tragedie.

| MadalinVoicu98 explică (pentru sadrian46):

Manca 500g branza 100g fulgii ovaz cu lapte 100 g pulpe pui si 250 g paste fierte 80 70 nefierte se faceau 250 fierte dupa!

| MadalinVoicu98 explică (pentru sadrian46):

Dar stii ce este dubios? Ca erau caprele lui laughing manca de ani de zile si dintr-o odata a patit aia, Probabil cine stie ce a facut cu branza sau ce conditii a avut-o nu?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Daca tinem cont ca face sala, asa cum am spus nu e o tragedie, dar sper ca nu chiar in fiecare zi acelasi lucru.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Furnicuta000):

Branza este dubios ca era a lui nu cumparata avea caprele lui si dintr-o data dupa ani de zile s-a intamplat aia probabil cine stie ce conditii a avut la branza cum a tinut-o nu? Si pe langa mananca fulgii ovaz paste fierte 100g carne

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu toti suntem la fel, o intoleranta, alergie, asta nu inseamna ca nu e sanatos

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Branza de capra in exces dauneaza?
Da, orice în exces dăunează.
Adica stiu pe cineva care manca 500g branza capra pe zi si dupa un timp a ajuns la doctor cu pete rosii pe piele si doctorii i au zis ca de la branza,
Dam de la brânza consumată în exces.
dar ciobanii de mananca branza mereu si traiesc 90 ani.
Mereu, dar nu 1/2 kg pe zi. Nu trăiesc toți 90 de ani, e o prejudecată.
Altii mananca 1 kg carne pe zi care fac sala.intens, băiatului ăla de ce i au aparut pete rosii si doctorii au zis ca de la brânză si altii mananca 1 kg carne si nu au nimic si fac sala!
Și 1 kg de carne pe zi este un exces. Acum nu ai nimic, dar o să aibă.
Ți-am mai spus, nu te lua după alții. Tu nu știi cât de bolnavi sau de sănătoși sunt ei în momentul de față. O să afli și tu și ei când o să le apară pete roșii sau o să îi doară.

| MadalinVoicu98 explică (pentru sadrian46):

Branza aceea probabil a avut ceva. conditiile preferata etc sau capra ceva ca ce i-a aparut lui e problema dermatologica. inainte nu avea nimic dar cine stie conditia branzei lui din ultima vreme are el propriile capre!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Cat de cat adevarat ca orice in exces daundeaza, dar cantitatea care este considerata exces difera de la alimente la aliment.Nu poti sa zici ca 100 g de branza e ok dar de abia peste 1 kg de exces.Trebuie sa dovedesti cumva lucrurile astea.O doza letala de arsenic este 0.1 grame iar o doza letala de apa este 6 litri.
Si 100 g de carne rosie sau procesata este un exces, pentru ca in unele studii ale WHO, 100 g de carne rosie cresteau riscul de cancer colorectal cu 18% iar 50 g de carne procesata tot cu 18%. Excesul e relativ.Gasiti mai multe informatii aici:
https://monographs.iarc.fr/wp-content/uploads/2018/06/mono114.pdf

| alina2k18 a răspuns:

E detul de mult 500g zilnic, orice exces face rau, plus ca vorbim de f multa sare.
Nu cred ca avea legatura branza cu problemele dermatologice.
Nu inteleg comparatia cu ''altii mananca 1 kg carne si nu au nimic si fac sala! ''

| MadalinVoicu98 explică (pentru alina2k18):

Pai ma refer ca si carnea se zice ca faci guta si nu e buna in exces si si 1kg carne e mai nesanatos decat 500g branza

| MadalinVoicu98 explică (pentru alina2k18):

Dar cash dulce branza vaca nesarata mai deloc ce parere ai?

| alina2k18 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da, sunt ok, iti iei 35 g proteina din 200 g cottage de ex sau branzica de casa slaba, plus 300 g iaurt zuzu stors = 24 g proteina, deja ai aproape 60 g proteina din 500kcal aprox, daca mai bagi 250 g piept de pui ai depasit 100 g proteina si nici nu ajungi la 1000kcal.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Probabil de la bacterii, ori a avut capra ceva ori branza nu a fost facuta respectand normele de igiena, se mai intampla.
Si legumele sunt foarte importante, nu trebuie eliminate din dieta.

| alina2k18 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

1 kg de piept de pui la gratar
TOTAL: 1000 grame, 1359 calorii, 234 proteine, 44 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
1 kg telemea de capra
TOTAL: 1000 grame, 2700 calorii, 150 proteine, 230 lipide, 7 carbohidrati, 0 fibre
Din valorile nutritionale e cert ca 230 de grasimi nu reprezinta sanatate curata plus vreo 20 g sare din telemea.

| MadalinVoicu98 explică (pentru alina2k18):

Da. nimic nu este buna in exces nici carnea are si ea problemele ei in exces guta sau alte chestii!

| Furnicuta000 a răspuns:

Stii ca se spune ca trebuie sa avem o alimentatie echilibrata.
Chiar daca tu consumi alimente sanatoase tot ce e in exces strica. Chiar si apa in exces te poate imbolnavi. Si tine minte ca nu toti suntem la fel. Poate organismul tau tolereaza ceva ce organismul meu nu tolereaza.
500 g branza pe zi e enorm de mult. Nici ciobanii nu mananca atata, mai alterneaza si cu alte alimente.

| MadalinVoicu98 explică (pentru Furnicuta000):

Da clar, dar probabil sa fii avut o problema bacterie branza lui in ultima vreme? El consuma de ani de zile. Deci daca era sa nu tolereze banuiesc ca ii aparea in primul an. Dar nu stiu la ce se referea pete rosii probabil vreo bacterie ceva cine stie, Altii consuma 1kg de carne care e si mai nesanatoasa decat branza si nu au nimic bine cica de la carne faci guta etc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ho baiatu...mananca 1 kg de carne si nu au nimic, deocamdata.Sa ii vedem pe aia in cativa ani daca o tin in ritmul asta.
Orice lactat este cancerigen si creste riscul si altor afectiuni, mai bine nu consumi de loc, proteina gasesti in multe vegetale, nu doar carne is lapte.

https://thedairytimes.com/12000-doctors-urge-usda-stop-recommending-dairy/
https://www.bmj.com/content/349/bmj.g6015
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24247817
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27557656
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9224182
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12540414
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11566656
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4166373/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4754664/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15203374

| MadalinVoicu98 explică (pentru anonim_4396):

Din ce sa imi iau 110 g proteina pe zi daca nu din carne si lactate? Ce vegetale anume imi aduc mie 110 g proteina din maxim 2000 calorii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Vegetalele au mai putine calorii decat carnea si lactatele.
Sunt multe vegetale care au mai multa proteina,cum ar fi:fasole,naut,quinoa,nuci,tot felul de seminte,linte,tofu, tempeh, gluten de grau, soia, alune.Gasesti mai multe surse pe net.
Proteina care se afla in lapte sau in carne, intr-un fel e proteina vegetala,, reciclata''. Animalele nu produc proteina ci ele au proteina in corpul lor deoarece au consumat plante.Doar plantele produc proteina.
Nici nu ai nevoie de 110 g de proteina pe zi, e ok 0.7 g de proteina pe kg.Deci la 70 kg ai nevoie de vreo 50g.Lumea crede ca proteina, care este un nutrient ca oricare altul, trebuie consumata in exces.Companiile de suplimente spun ca ai nevoie de 2 g de proteina pe kg de masa corporala sau mai mult dar recomandarea asta nu se sprijina pe stiinta ci doar incearca sa vanda mai multa proteina.100 g de fasole au 20 g de proteina si 347 kcalorii, deci cu 300 g ti-ai atins necesarul si nu depasesti 1000 kcalorii.
Mananca multi carbohidrati complexi adica fructe, legume si cereale.
Nici carne nu iti recomand pentru ca nu iti face bine deloc, mai bine consumi din vegetale.

| MadalinVoicu98 explică (pentru anonim_4396):

Da, in lumea de astazi nimic nu mai este ca inainte si mancarurile. si metabolismele, am un vecin care are 1.81.si 90 kg si toata ziua mananca doar asa ciorba un castron si dupa tocanita cu ciuperci, si seara la fel ciorba si tocanita are sub 1200 calorii si el totusi nu slabeste de la 90 kg si chiar asa mananca de mult timp happy dubios sa ai atatea kg la ce mananca el

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

N-are cum sa manance sub 1200 calorii, pentru ca ar slabi.Iti garantez ca nu mananca mancarurile alea toata ziua, ca nu ar putea si s-ar imbolnavi.Mananca mai mult decat iti spune tie, wake up.

| MadalinVoicu98 explică (pentru anonim_4396):

Pai am auzit ca daca organismul nu are suficienti nutrienti si chestii si mananci putin intra in inanitie si asimileaza orice dupa! Un baiat cosmin86 cu experienta in sala de 15 ani a spus ca cunoaste o persoana cu o ciorba pe zi si nu slabeste!

| sadrian46 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da, am cunoscut și eu pe cineva care mânca doar un pic de supă pe zi și nu reușea să slăbească.

| MadalinVoicu98 explică (pentru sadrian46):

Ce parere aveti despre 30 albusuri de ou pe zi? SI alea dauneaza? Am citit ca sunt alcatuite din 80% apa si proteina restul. dar doar albusuri nu si galbenus!

| sadrian46 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

30 de albușuri ori 20 gr ( minumum) fac 600 gr proteină.* 4 cal/gr să tot fie vreo 2400 de calorii.
Zilnic, câte zile la rând?
Nu ai nevoie de atâta proteină zilnic. Ce e în plus se procesează și se transformă în grăsime și/sau forțează ficatul și rinichii. Fără fibre alimentare provoacă erodarea intestinului gros și constipație.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Cosmin iti zice povesti cu zane.

| alina2k18 a răspuns (pentru sadrian46):

LOL, de unde 600 grame proteina laughing 600 grame produs poate. El se refera la albus de ou fiert nu uscat - praf /pudra. Si ala pudra are 80% proteina. Strict albus de ou fiert are 10.9 g proteina /100g.

| MadalinVoicu98 explică (pentru alina2k18):

Da mi s-a parut si mie putin ciudat am calculat eu si ar veni 165 g proteina! tot e cam mult! Cel putin la greutatea mea da

| christine99 a răspuns:

Poate nu a fost branza depozitata corect sau animalul muls avea o boala sau primea un tratament.

| Serpisorul a răspuns:

Cei care fac sala au nevoie de multe proteine care ajuta la refacerea tesutului muscular. Tesutul muscular creste doar cand este suprasolicitat, se rup fibrele musculare, iar cu ajutorul proteinelor acestea se refac si devin mai puternice. Deci se explica de ce unii pot manca atatea proteine ( nu le iau doar dintr-un singur aliment ).
Produsele lactate in general au multe proteine, dar nu poti manca doar branza.
Parerea mea este ca poate sa depinda si de sursa de provenienta. ( modul in care este facuta etc. )
Orice lucru in exces dauneaza.