| Bistxxh a întrebat:

Bun, deci, eu chiar vreau să merg la sălă, dar mama nu-i de acord deoarece ea crede că o să-mi stric corpul, având în vedere că ea știe că o să îmi forțez corpul și o să-mi deformez colana. Înțeleg că e îngrijorată pentru mine, dar vreau și eu să arăt bine la fel ca și ceilalți din școală și ea știe că eu aș face orice pentru asta, totuși dacă implică să-mi stric corpul. Ar fi o șansă să o fac să se răzgândească?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Probabil o faci sa se răzgândească daca ii spui ca ceea ce crede ea este de fapt fals și pe bună dreptate, chiar este. Nu doar că este fals, dar este chiar din contra. Stimulând musculatura prin exerciții, poți să crești și mai mult în înălțime și lățime ( in înălțime doar daca nu ți ai atins încă potențialul maxim genetic ). Prin antrenamente cu greutăți eventual va creste nivelul de testosteron necesar organismului și hormonii de creștere vor fi produși în cantități mai mari ( in special hormonul somatotrop secretat de hipofiza ). Acum, cu siguranță exista anumite exerciții la sala care pot influenta și pot cauza leziuni la nivelul coloanei și nu numai, dar asta poate fi evitat ușor : nu facem egolifting ( nu ridicam 100 de kg ca începători ca să arătăm că suntem tari ) și ne informam foarte bine cu privire la exercițiile respective ( riscuri de accidentare, forma corecta etc ). Poți căuta și pe YouTube sau alte platforme declarații ale doctorilor care spun ca este ok sa faci sala in adolescenta, ii arăți si probabil își va schimba părerea. Spor

2 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Pai daca zici ca o sa-ti strici corpul cu sala, atunci cum o sa mai faci sala dupa ce ti-l strici? Cu coloana praf crezi ca mai faci sala sau orice sport?
Mai bine vorbesti cu un kinetoterapeut sau prof de sport si vezi ce-ti recomanda sa faci.

| EestiSodalane a răspuns:

Dacă ai peste 15 ani și te duci să faci cu un antrenor macar prima lună n-o sa patesti nimic. Îi spui ca faci cu antrenoru si atunci ar trebui sa te lase dacă e rezonabilă