| mygirl a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa mai cresc in inaltime.Stiti niste exercitii pentru asta? Funda+folositor.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Buna!

La 13 ani inca esti in crestere, mai ai pana la vreo 7 ani de-acum incolo sa cresti. Nu-ti fa griji. Insa daca vrei sa iti ajuti corpul sa ii dai un impuls, poti sa incerci sa ti o alimentatie bogata in calciu si vitamina D, sa ai o dieta sanatoasa, sa faci un sport ceva (preferabil basket pentru inaltat). Exercitii poti sa alergi, sa sari coarda, sa sari pur si simplu in lungime si inaltime. Tot ceea ce intareste oasele poate sa le stimuleze sa creasca. Insa daca nu ai o alimentatie corespunzatoare, corpul nu va avea resurse sa creasca. Poti sa stai agatata de o bara cateva minute pe zi. Foloseste niste manusi ceva ca sa nu faci bataturi in palme.

Multa bafta! Si ti-am spus nu-ti fa griji, vei creste mult si bine de-acum incolo. Cresterea se opreste intre 18-22 de ani.

6 răspunsuri:
| 4l3x a răspuns:

Pai fa sport, spre exemplu baschet sau volei si o sa vezi cum cresti. Trebuie sa faci sport ca sa cresti, oricum abia ai 13 ani, esti in perioada de crestere... sp[er ca te-am ajutat. Funda? [-o

| KaZe_8447 a răspuns:

Baschet, Volei, HandBall.
Wow sunt asa multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am problema asta cu inaltatul.am 17 ani si 1, 75 dar vreau sa ma mai inalt.fac fotbal(portar)si din asta dar momentan nu mai fac de performanta si mai fac volei in timpul scolii pentru ca asta imi este profilul. oricum cam cati centimetrii as putea sa ma mai inalt?

| qAndu a răspuns:

Eu sunt la baschet si am mai crescut cu 5 6 centimetri happy

| strategicul9 a răspuns:

Si eu eram ingrijorat de inaltime si mi-am zis sa fac un sport si am ales sa practic autoapararea jujitsu cumite kaisendo cumite krate si asa am ajuns la varsta de 18 ani sa am aproape 2 m

| paula_8561 a răspuns:

Du-te la inot copile laughing)))