| raulbossu69 a întrebat:

Buna am 15 ani si m-am apucat de sala de o luna si programul meu de antrenament este urmatorul:LUNI:piept+biceps,MARTI:spate+triceps+abdomen, MIERCURI:umeri+brate(adica biceps, triceps)+abdomen,JOI:piept+biceps, VINERI:spate+triceps.Este bun programul sau trebuie sa il schimb?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E foarte bun daca obiectivul tau e sa te supra-antrenezi. Tu nu acorzi timp de refacere aproape deloc, muschii crez in zilele de PAUZA, NU cand ii lucrezi.

spate+triceps+abdomen? Pai spatele e o grupa foarte mare, necesita un antrenament intreg, cand mai ai timp si de triceps+abdomen? E clar ca le lucrezi superficial pe toate.

Fa o grupa / saptamana daca vrei progrese, si daca luni faci biceps marti NU faci spate, bicepsul participa la exercitiile pentru spate si NU e refacut complet marti => ii afecteaza cresterea.

Schimba-l.

| SerbanSnake a răspuns:

Nui bun omule e total aiurea sa-ti explic si de ce:Luni lucrezi pieptu cu biceps dar involuntar lucrezi si cu tricepsu cand faci impins cu bara, apoi marti tricepsu e obosit de la piept, apoi miercuri iar lucrezi bratele ele cand mai fac pauza?, trebuie sa lucrezi si picioarele pentru a spori dezvoltarea masei de sus joi iarasi nu-i destula pauza de luni, trebuie facut programul in asa fel incat sa fie destula pauza intre grupe ca sa creasca muschii au nevoie de regenerare, sfatul meu este sa faci cate o grupa pe zi Luni:piept/marti:spate/miercuri:picioare/joi abdomene si umeri/vineri brate si grupele au timp optim de recuperare bafta.

| dragosvalentin69 a răspuns:

E pff:

LUNI: piept + biceps
MARTI: picioare + abdomen
MIERCURI: pauza
JOI: spate + triceps
VINERI: umeri + trapez + antebrat

Fa doar o gupa pe saptamana, doar abdomenul daca vrei, de 2 ori, lucreaza o ora pe zi, cu pauze intre serii de 1-2 min.