| ionel_7321 a întrebat:

am si eu o nelamurire:Am 18 ani si am inceput de o luna sa trag de fiare, iar programul meu este urmatorul:
Luni: Trapez cu gambe si antebrate
Marti: spate cu piept si brate(biceps triceps)
Miercuri: umeri cu picioare si piept
Joi:piept cu spate
Vineri:spate cu brate
Sambata:gambe cu triceps
Duminica:piept cu gambe triceps antebrate si umeri

Vreau sa stiu daca e bun programu asta, eu stau cam 3 ore in sala de forta iar instructorul de acolo a zis ca nu e bine ceea ce fac, dar nu cred ca stie el mai bine ca mine.
Aaaa am 55 de kg si vreau sa ma fac mare, pana in vara vreau sa ajung la 80-85 de kg numai muschi, mentionez ca acum am 24 in brat dar luna trecuta am avut 23, si am mai crescut un centimetru. Ce ma bucur.

Astept raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| ursachy a răspuns:

Nu e bun prea tare le incurci,eu unul fac asa : luni: piept
marti:spate(tooate grupele de muschi ai spatelui)
miercuri:brate (biceps, triceps, antebrat)
joi:umeri
vineri:picioare si abdomene +optional grupa care vrei sa o soliciti inca o data -eu optional mai fac piept vineri sau brate

5 răspunsuri:
| stefanradu a răspuns:

Salut. Este mult prea mult. O sa duca la supra-antrenament. Muschii au nevoie de refacere. Antrenamentul trebuie sa dureze maxim o ora jumatate, si trebuie sa te antrenezi 3-4 zile pe saptamana. Pentru un program eficient, citeste aici: http://hunkbody.ro/exemplu-de-antrenament-cu-greutati-pentru-ectomorfi/

| ursachy a răspuns:

Sambata si duminica liber sau optional ceva

| robert4u a răspuns:

Regula nr 1. suplimente nutritive (gainfast 5kg/luna) iei in greutate rapid in jur de 5-6 kg prima luna. 5kg in greutate inseamna 2, 5cm in brat! minim 4 mese pe zi consistente
2. program :
ziua 1- piept + picioare
ziua 3- biceps + triceps
ziua 5- spate + umeri
ziua 2, 4, 6,7 pauza. (esti incepator)
abdomen la fiecare sedinta.

| Saddelyx a răspuns:

Nu prea este bine pentru ca in primul rand 3 ore incontinu este cam mult si programul tau este putin prea incarcat.In rast nu am ce sa zic.Multa bafta cu "ingrasarea".happy

| Vaszilica a răspuns:

24 in brat rolling on the floor)) Ba, voi ce mancati ma? Calculator pe paine, uitati sa si respirati dracu. Du-te la nutritionist, nu te lua dupa auzite, ca e plin de experti d-astia pe TPU si in "scara blocului". Zic, ca, la kilele tale, trebuie amino si proteine clar sa ajungi la 85. Totusi... 85 laughing))))) rolling on the floor) Bafta!