| niggasinparisxxx a întrebat:

Buna,am 17 ani si vreau sa merg la sala,vreau sa-mi formez un corp frumos si cat de cat lucrat, vreau sa va intreb imi afecteaza cresterea? sau normala dezvoltare?

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Şi eu am 17 ani şi fac sală de 4 luni. Nu afectează creşterea şi dezvoltarea dacă nu te forţezi. Lucrează cât poţi şi începe uşurel.
Baftă, pa-pa!

| Niiiicu a răspuns:

O cam afecteaza, deoarece oasele nu si-au atins maxima dezvoltarebig grin

| SerbanSnake a răspuns:

Singurul lucru ce ar putea afecta cresterea ar fi exercitiile cu greutati foarte mari care supun corpul la o presiune destul de mare un timp mai indelungat.Deci prin urmare in nici un caz pe tine nu te va afecta.

| niggasinparisxxx explică (pentru SerbanSnake):

Pai asa ma gandesc si eu, nu vreau sa ma omor vreau sa-mi formez un corp frumos, nu fac cine stie ce culturism de performanta

| SerbanSnake a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Atunci fai fara absolut nici o grija nu te va afecta cu nimic.

| LadykillerR a răspuns:

Dupa varsta de 14 ani se poate incepe cu exercitii de forta (desigur, moderate). La 17 ani da, poti sa faci fara probleme (atentie, cu cap!). Eu fac de vreo 5 luni si e totul in ordine. Atentie sa nu`ti fortezi corpul prea tare. Poti intreba un antrenor sau cauta pe internet, youtube, exercitii si programe de exercitii pe care sa le faci la sala, evident ca nu poti face de capul tau... Poti incepe direct sa iti dezvolti musculatura pe tot corpul (eu asa fac)! Luni: Abdomen + Picioare Marti: Piept (asta include si umeri si triceps) + Biceps si antebrat... si tot asa la doua zile si o zi pe sapt. fac pauza. Succes si nu te lasa de treaba! happy

| DanisDns a răspuns:

Afecteaza cresterea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanisDns):

Serios? poti argumenta?

| cristi1505 a răspuns (pentru DanisDns):

Habar n-ai!