| XnameX a întrebat:

Buna am 17ani si 1, 61m.credeti ca as mai putea sa cresc 4-5cm? Ce exerciții sa fac? care sunt cele mai eficiente? Merg si la înot o data pe săptămana cate o ora pentru ca nu am timp mai mult. Am început sa stau atârnată de bara dar nu prea am forța in brațe si mai mult de 15 sec nu pot sta maxim 20 si ma agat de vreo 3-4ori consecutiv. Mai sar si coarda câteodată. Va rog chiar vreau sa mai cresc si nu stiu ce sa fac. Niste video linkuri sau propria experiența.in familie nu sunt scunzi părinții.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Pana la 22-24 ani poti sa tot cresti. Exercitiile te ajuta dar nu mult. Este vorba de genetica.

| RAY a răspuns:

Am mai dezbatut problema asta pe TPU de en ori,inaltimea ca si culoarea parului de exemplu sunt determinate doar de genetica, nimic nu poate sparge bariera genetica,asa cum ai fost programata asa vei fi simplu,sportul nu inalta, hormoni de crestere nu inalta daca ar fi adevarat cu toti astia pitici am baga pastile de cretere sa ne inaltam, e un mit sportul nu inalta, alimentatia nu inalta, ca alti se inalta e din cauza ca sunt la pubertate ceea ce si logic, un factor determinat e daca ai baut laptele mamei tale si daca ai fost hranita bine in primi 3 ani atat

singura posibilitate stiintifica e operatia la genuchi atat

| CulturismsiFitness a răspuns:

Pentru o fata la înălțimea ta chiar esti înaltă! Dar daca chiar vrei si ti neaparat sa crești atunci exercițiul la bara este foarte bun! S-ar trebuie sa stai in fiecare zi cate 5 minute atârnată de 2 ori. Sau ai putea sa te apuci de un sport, gen volei, baschet, handbal...

| anamaria12345655anamaria a răspuns:

Nu cred ca poti sa mai cresti... De la varsta asta foarte greu, dar incearca niste carne de pui din comert contine multi hormoni de crestere, eu am 14 ani si 1, 70 cm. ^^