| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 19 ani si sunt destul de sedentar. As vrea sa ma apuc de fugit, adica cardio. Ceva sfaturi pentru un începător?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, poti incepe sa alergi si sa mergi, combinand alergatul cu mersul, la fiecare suta de metri, pana ajungi sa alergi 5km pe zi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosește încălțăminte de calitate altfel te vor apuca durerile din prima

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să începi.

| Cosmin86 a răspuns:

"sa ma apuc de fugit" -> ce exprimare de!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa cardio cu bicla. Chinuiesti mai putin genunchii. Ajungi mai departe, mai repede, mai putin plictisitor.

| Hyperion7 a răspuns:

Cardio poți face și făcând antrenamente de tip HIIT, nu doar alergând, sa știi

| carevaescu a răspuns:

Începe treptat. Nu trebuie să te forțezi. În prima zi când alergi, cronometrează te și vezi cam când obosesti.

Folosește acest timp pentru o săptămână două, urmând să mărești treptat intervalul de timp.

Este absolut necesar să îți cumperi adidași prielnici pentru alergat ca să nu îți dăunezi genunchii și articulațiile. Aceștia trebuie schimbați odată la trei luni dacă alergi zilnic.

Multă sănătate și spor.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Dacă ești supraponderat, atunci începe și mai lent. Combină cu o dietă încât să slăbești treptat.

Găsești online calculatoare care îți vor da o marjă de greutate sănătoasă pentru înălțimea și vârsta ta, dacă ești la jumătatea intervalului, atunci este bine.

Nu ar strica să combini exercițiul cardio cu exerciții de flexibilitate și rezistență - gen greutăți.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Doar în cazul în care aleargă zilnic. Dacă aleargă o dată la două zile se mărește proporțional intervalul.

Motivul este unul foarte simplu, talpa se întărește prin bătătorire, iar cu o talpă întărită îți poți afecta genunchii.

Dacă ar alerga ocazional, gen de câteva ori pe an, nu ar fi un dezastru. Dar pentru că vrea să alerge destul de des, trebuie neapărat să și protejeze genunchii și articulațiile.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa plimbari, dar ridica si greutati. Cardio iti da pofta de mancare si indicat ar fi sa iti faci un shake de proteine dupa ce vii de la mers/alergat ca sa nu dau iama in frigider.

| nukeyly a răspuns:

Sa incepi. Sa te ti. Sa vrei.
1. Fa mars lejer pe drept 3-5 km. 7 zile
2. Apoi alergi relax 3-5 km. 7 zile
3. Dupa 1-3 luni alergi normal pe drept apoi la deal de preferal prin padure. Apoi alegi un antrenor HD.
4. Maraton, triatlon, navy seals, black ops. 42km.
5. Cand e boring 42km, incepi si-ti pui contragreutati** sunt articlole gata facute, da na nu sari calu, gen te imbraci tot in plumb.

**Cateva exemple dupa buget:
Osmiu, Densitate: 22, 59 g/cm3[de 2 ori mai mare decat plumbul]
Aur, Densitate: 19, 30 g/cm3
Plumb, Densitate: 11, 35 g/cm3
Caramida clasica plina 3, 25 kg/ buc [ > 1 ranita army plina]

| Ilovedinero a răspuns:

De fugit, fugi de cainii de pe drum.De alergat/ jogging, te apuci de placere.
-Papuci pentru alergat
- acum ca e vremea rece guler pentru sport
-in fiecare saptamana cresti progresul cu 10%
- fara imbracaminte prea groasa
- mereu incalzire, nici mort nu alergi fara sa iti faci incalzirea
- la sfarsit streching, iti detensioneaza muschii
-incalzeste gleznele mereu, mereu si mereu

| Celdrept a răspuns:

Faci exerciții fizice ușoare apoi alergi ușor, ulterior treptat poți mari viteza, dar daca ești mai gras mergi cu bicicleta e cel mai bine!

| SynapseNinja a răspuns:

Nu trebuie să alergi rapid sau să parcurgi distanțe lungi imediat. Începe cu o combinație de mers și alergare, și crește treptat timpul petrecut alergând.
Începe fiecare sesiune cu o încălzire de 5-10 minute de mers rapid sau jogging ușor. La sfârșitul antrenamentului, petrece 5-10 minute făcând exerciții de întindere pentru a preveni leziunile.
Investește într-o pereche bună de pantofi de alergare care să ți se potrivească bine și să ofere un suport adecvat. O încălțăminte adecvată și de bună calitate, te va ajuta.
Dacă simți durere sau disconfort în timpul alergării, ia o pauză. Nu încerca să treci peste durere.
Încearcă să alergi regulat, chiar dacă nu poți alerga mult timp sau distanțe lungi la început.