| ovidiujoker15 a întrebat:

Buna, am o intrebare, de fapt mai multe.
Deci hai sa incep cu inceputul, am 15 ani si vreau sa pun muschi pe mine, in primul rand folosesc 2 aplicatii de pe telefon mai exact de pe magazin play, se numesc six pack in 30 days(stiu ca nu am cum sa fac patratele in 30 de zile) si am dat hardcore sunt la ziua 3 si la fel arm workouts tot la ziua 3 pe hardore, fac o ziua pauza intre ele de exemplu:
Luni:brate(adica flotari de mai multe tipuri ce imi da aplicatia sa fac)
Marti:abdomen
Miercuri:brate
Joi:adomen
si atat pentru ca cineva care face sala mi-a zis ca e bine sa fac MAXIM de 2 ori pe saptamana o grupa si il cred, acum intrebarea mea e ca vreau sa imi iau niste gantere, de 10Kg mai exact 2 si atunci programul meu ar veni asa:
Luni:brate
Marti:abdomen
Miercuri:brate
Joi:abdomen
Vineri:gantere(adica biceps si triceps)
si sambata si duminica mi se odihnesc muschii, nu mananc de la kfc, nu beau suc, nu mananc chipsuri, ba chiar am inceput sa mananc multe oua si mult piept de pui deoarece contime multe proteine, rezultatele ma astept sa apara dupa vreo 3-4 ani, nu ma grabesc, aveam in plan ca vinerea sa fac tractiuni, dar nu am destula forta sa fac nici macar una, de asta in loc de tractiuni fac gantere, repet inca nu am gantere dar imi iau, intrebarea e ca e ok 10Kg?
Programul prezentat mai sus ar fi ok?
Si daca credeti ca nu e ok sa stau 2 zile, atunci sambata pot face antrebat, atunci programul meu ar fi asa:
Luni:brate
Marti:abdomen
Miercuri:brate
Joi:abdomen
Vineri:biceps si triceps cu ganterele
Sambata:antrebrat si spate sau piept, oricum piept fac de la flotari, va rog ce parere aveti despre asta, raspundeti cei care aveti habar nu toti copii de 12 ani? Dau funda, un raspuns cat mai explicit si cat mai sincer fara multa balbaiala va primi funda! Cheers!

Răspuns Câştigător
| StefanFlorea a răspuns:

Boss hai sa-ti spun eu, am 14 ani fac sala de 10 luni si am progresat enorm de mult, imping 60 la piept pe orizontal deci am progresat enorm de mult, asta sa ti faci o idee. Grupele se antreneaza o data pe saptamana, daca antrenezi de 2 ori cresti mult mai greu, crede-ma muschii au nevoie de 6-7 zile de regenerare completa, asigura-ti 2grame de proteine per kg corp, de exemplu daca ai 60 kg mananca 120 grame de proteine, nu uita sa ti asiguri destui carbohidranti, altfel coprul o sa ti foloseasca proteinele pentru energie si e degeaba, incearca sa dormi macar 6 ori pe zi, recomandat ar fi 8 ore pentru masa musculara

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Ce alimentatie ai? Nu o sa pui muschi doar cu exercitii
2. De ce nu te duci la sala? Acasa nu pui muschi, asta e o aberatie de copii mici.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Pai un echipament acasa costa vreo 8000 de lei si ocupa destul de mult spatiu, ca ai nevoie de:

- o banca reglabila pentru impins
- suport pentru genuflexiuni + haltera (o haltera are 2.2 metri si 20kg fara niciun disc)
- discuri
- gantere reglabile
- paralele
- bara pentru tractiuni cu mai multe prize (sau macar bara normala)

p.s.: ce inseamna "multe oua si carne"? 3 piepti de pui pe zi? 5-6? 7-8? Eu am mancat si 11 piepti de pui intr-o singura zi, ca fapt divers, si tot nu mananc la fel de mult ca un sportiv profesionist.

| Gabster323 a răspuns:

Apuca te de sala sau de un sport si fa de performanță atunci nu a vei arata bine cat si iti vei descoperi alte parti.ale corpului

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabster323):

Tu nu stii sa pui o virgula? Esti un taran crescut in padure?