| secondhand a întrebat:

am si eu o intrebare
am auzit ca ouale crude sunt ca si proteinele pentru fittness..este adevarat?

3 răspunsuri:
| mortallx a răspuns:

Ouale contin proteine, ca le consumi crude, fierte, omleta, prajite...nu conteaza, bine, daca le prajesti isi mai pierd putin din "capacitati".Dar ca si sfat, eu mancam 4 oua pe zi cand faceam exercitii calumea, 2 oua intregi, iar seara inainte de culcare beam doua albusuri.
Vezi sa nu mananci mai mult de 2 galbenusuri pe zi deoarece sunt toxice.
Eu faceam 2 oua fierte, iar doua albusuri le beam, dar poti sa bei si mai multe albusuri ca din alea nu te pot inbolnavi.

| secondhand explică (pentru mortallx):

Mersi mult..am stiut si eu ceva dar nu eram sigur.

| Cosmin86 a răspuns (pentru secondhand):

Orice sursa de proteina te ajuta, nu doar ouale.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

Consumi cat sa-ti asiguri 2 grame / kg-corp zilnic