| CandyHearts a întrebat:

.As dori cateva sfaturi in ce priveste alergatul.Sunt fata(daca nu v-ati dat seama) si vreau sa dau la Academia militara pentru ofiteri(nu conteaza numele academiei) si trebuie sa alerg 2 km, iar pentru mine e foarte greu.Nu am fost niciodata atrasa de sport fiindca nu am avut nevoie. Eiii bine...acum am nevoie, dar nu pot sa alerg mai mult de 1 km(cu pauza sad ).Nu pot fiindca ma doare foarte rau gatul(desi incerc pe cat posibil sa nu fug cu gura deschisa,dar la un timp nu mai pot trag mult aer pe nas si sunt nevoita sa o deschid) si ma mai doare foarte tare sub plamani(nu am probleme medicale,sunt in regula).As dori niste sfaturi cum trebuie sa respir sau orice care sa ma ajute la alergat,iar daca va intrebati de ce vreau sa dau la ofiteri daca nu pot alerga... pentru ca imi place, dar e greu. sad Va rog fara mistouri; sunt destul de suparata. sad

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine in antrenament. Azi alergi 500m, maine 600, poimaine 700 samd. Ideea e sa te tii de antrenamente.

Ce sa faci:
sa iti alegi niste papuci confortabili
sa iti alegi haine confortabile
sa nu alegi imediat dupa ce ai mancat sau cu stomacul plin
sa nu alergi mereu pe acelasi traseu
sa te incalzesti 10 min inainte sa alergi
sa nu incepi niciodata in forta
cand simti sa nu mai poti nu e nevoie sa te opresti, e mult mai bine sa mergi, oricat de incetul dar sa iti mentii corpul in miscare

daca simti dureri la muschi, incheieturi nu te forta, e posibil sa te accidentezi mai mult.

eu m am apucat sa alerg acum 1 an si faceam maxim 2km, acum alerg si 7 fara pauza

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te antrenezi zilnic, încălzirea și respirația numai nas/gură pentru a evita disconfortul abdominal.
Succes!
Pa, pa.

| florynmondialul a răspuns:

O ora sau doua pe zi de antrenament!
alergare usoara
sprint 100m
alergare de rezistenta incepand cu 700m si crescand treptat
exersezi respiratia cand alergi usor!

| hibrid112 a răspuns:

Cea mai importanta e respiratia :inspiri pe nas expiri pe gura, i-ati incaltaminte sport confortabila pentru picioare, incalzestete bine inainte si mananca corespunzator. Incepi usor cu cate 500 m -600 m si incet ince o sa vezi progrese (iti dau un exemplu eu fac sport de mic, si alerg in fiecare seara si dimineata cum pot in fctie de servici, de ceva timp prietena mea a vrut sa alerge cu mine si de la 400-500 m care ii duce fara probleme acum alergam cate 7-8 km totul tine de respiratie extercitiu si alimentatie) Bafta

| Maria_Bianca_Biutza_1989 a răspuns:

Te doare splina, nu e tocmai ok. Fa exercitii multe, macar 2 ore pe zi (nu continuu).