| alexandero a întrebat:

As vrea sa stiu cum pot face sa am rezistenta la fugit. deci ce ar trebui sa fac sa am rezistenta la fugit ca viteza am da n-am rezistenta?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci alergare usoara apoi cand obosesti faci o pauza si continui tot asa cat crezi ca te tin puteriile, ai sa vezi ca in timp o sa ai mai multa rezistenta.

| IliadisJunior a răspuns:

Alearga zilnic cat poti, dar pe langa asta mai fa cateva ture ca sa faci rezistenta...crede-ma eu alerg zilnic, rare ori nu alerg, depinde cum ajung de la antrenament, fac sport de performanta (judo) wave succes!

| Andrei233 a răspuns:

La rezistenţă, nu trebuie să alergi de nebun.Trebuie încet, şi cel mai important e sa-ţi controlezi respiraţia.

| Shado15 a răspuns:

Inscriete la atletismhappy

| Aale10433 a răspuns:

Pai pentru a avea rzistenta trebuie sa alergi treptat.
iti alegi un reper de unde si pana unde vrei sa alergi si de ex. in prima zi alergi pe ruta care ti-ai aleso de 2 ori in a doua zi de 3 etc ...doar ca nu trebuie sa alergi cu viteza maxima pentru ca o sa te obosesti foarte repede, initial cel mai bine ar fi sa alergi la inceput cu viteaza constanta pentru ati putea face rezistenta.
sper ca te-am ajutat. [eu asa am procedat si pot sa fac 4 ture de stadion fara pauza ]

| alexandero explică:

Deci sa inteleg eu alerg in gradina si fac 5 ture aproximativ 1.5 km, si sa fac tot mai multe ture din din zi in zi sau 1 saptamana cate o tura in plus sau 2?

| Muf a răspuns (pentru alexandero):

Cand vezi ca nu mai obosesti de la 5 ture, mai faci inca una si tot asa.

| Muf a răspuns:

Ca sa iti formezi o rezistenta nu trebuie decat sa incepi sa alergi pe distante din ce in ce mai mari. Foarte important este sa inveti sa respiri pentru ca daca nu respiri bine obosesti repede. Si inca ceva...sa reduci cantitatea de zahar pe care o consumi zilnic. Succes!happy