| Voleu2231 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum pot sa lovesc mai tare obiecte rigide fara sa ma doara monturile foarte tare?
De exemplu am vazut o fetita lovind cu pumnii intr-un copac pe Facebook si nu parea sa manifeste durere.
Sau karatistii care sparg placi de lemn cu pumnii.
Am chiar si un prieten care poate lovi in tabla de fier de la dulap cu monturile fara sa il doara foarte tare(si chiar sa indoaie putin dulapul laughing) nu prea e de calitate).
As vrea si eu sa stiu cum sa fac asta. Trebuie sa fac anumite exercitii sau cum?
Forta si muschi am nu e problema dar cand vreau sa lovesc sa rup o placa de exemplu lovesc in stilul gheara(cu podul palmei) si nu e prea comod.
Va rog dati-mi niste sfaturi despre ce ar trebui sa fac sa pot si eu sa lovesc mai tare si fara sa ma lovesc prea tare la monturi.
Multumesc mult!

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu te duci la un club de arte martiale? ce faci tu acasa o sa fie apa de ploaie, sa fim seriosi.

| Voleu2231 explică (pentru Cosmin86):

Dar nu fac nimic acasa. Vreau doar niste sfaturi. Vreau sa stiu daca trebuie sa fac anumite exercitii pentru a intari monturile sau este o anumita tehnica. In plus de ce raspunzi daca nu ai un comentariu constructiv? Asa ca sa te afli in treaba?

| Voleu2231 explică (pentru Cosmin86):

De ce raspunzi in prostie doar ca sa te afli in treaba? Nu ai ceva constructive de zis mai bine taci. Eu vreau niste simple sfaturi de la cineva care stie.
Vreau sa stiu daca este o anumita tehnica sau trebui niste exercitii fizice de intarire a monturilor eu asta nu inteleg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Voleu2231):

Da, exista, o sa ti le arate antrenorul de la club. Trebuie sa le calcifiezi.

| Voleu2231 explică (pentru Cosmin86):

Ok si cum le calcifiez stii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Voleu2231):

Presiune constanta, nu lovituri. Gen cand faci flotari in pumni, pe monturi apasa presiune constanta pe tot parcursul seriilor.

Apoi odihna, cateva zile.

p.s.: tu n-ai Youtube sa vezi tutoriale?
p.p.s.: sa inteleg ca nu o sa mergi la un antrenor, daca ma intrebi pe mine, nu? laughing

| Voleu2231 explică (pentru Cosmin86):

Nu inteleg ce e de ras am pus o intrebare serioasa dar ok mersi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Voleu2231):

Du-te la un club. Daca nu ai bani de asa ceva, atunci nici nu meriti sa te dezvolti, oameni fara bani nu merita nimic.

| Voleu2231 explică (pentru Cosmin86):

1)oamenii*
2)Nu am timp ca am prea mult de invatat si prea putin timp.
3)Vorbesti ca un prost si te comporti ca unul si mai prost.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Voleu2231):

1) e typo, ca scriu repede
2) timp iti faci mereu, eu mergeam de 4 ori pe sapt la sala cand aveam bac-ul si l-am luat cu 9.28
3) macar nu sunt un copil tampit care vrea sa-ti intareasca "monturile" laughing

Un antrenament dureaza 1 ora. Cu drumul + schimbatul in vestiar sa zicem 2 ore (chiar daca o sa dureze 1:30). 2 antrenamente pe saptamana => 4 ore. O saptamana are 168 de ore.

Asa e, 4 ore din 168 e ENORM, de unde sa ai timp!

| Voleu2231 explică (pentru Cosmin86):

Eventual mai si dorm sau o dau pe energizante? 168 de ore dar treaz stai cam 110. Stai 168 treaz doar daca nu dormi (zic doar asa)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Voleu2231):

Gaseste scuze in continuare.

p.s.: "handicapatule" sa-i spui lu` ala care loveste obiecte tari cu monturile, gen tu.

Copii PAMPALAI si firavi, n-au ei timp de 2 antrenamente pe saptamana! Dar vor forta!