Întrebare recomandată | oihcbywvieguv a întrebat:

Hei TPU

Cum poti sparge caramizi prin lovitura cu podul palmei? cum fac shaolinii sau karatistii?

Pana la urma nu sunt oameni puternici si muschulosi insa pot sa rupa aproape orice printr-o singura lovitura! CUM?

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Musculosi nu sunt... dar puternici sunt.

Poti sa-ti maresti forta fara sa-ti maresti masa musculara, cu ani si ani de antrenamente speciale.

| cristimihailov a răspuns:

E chestie de tehnica, nu de forta.

| MySelf94 a răspuns:

Gandeste-te ca oamenii aia probabil "au crescut antrenandu-se", sau daca nu probabil ca si-au dedicat viitorul ramas antrenamentului. Ce vreau sa spun e ca nu muschii sau puterea conteaza. Din cate stiu, treaba asta necesita un control urias asupra mintii si corpului, implicit mult antrenament. Uite de exemplu, cam la ce nivel ajunsese Bruce Lee, referitor la concentrare : https://www.youtube.com/watch?v=Sdv_9MhOSoI.

PS : Nu incerca sa lovesti caramizi fara antrenament.

| george001 a răspuns:

Stii de ce nu se uita niciodata mersul pe bicicleta? Pentru ca este o problema de perceptie: pana sa mergi prima data si sa vezi ca functioneaza, teama interioara de a nu cadea te impiedica sa mergi destul de tare incat bicicleta sa intre in echilibru. Teama este problema, nu echilibrul - iar odata ce constatati ca functioneaza, AIA nu se uita. Aceeasi teama te impiedica si sa lovesti o caramida cu puterea necesara pentru a o sparge, insa dupa ce ai depasit teama totul vine de la sine. Caramida este un material casant (la fel ca toate celelalte materiale care se sparg in felul asta), drept urmare atunci cand forta loviturii este mai mare decat cea necesara pentru a produce ruptura durerea este mult mai mica, uneori imperceptibila. E bine cunoscut ca in tehnicile shaolin este mult mai important antrenamentul psihic decat cel fizic: EXACT ACESTA este motivul, depasirea temerilor. Fii curajos, loveste caramida cu toata forta pe care o ai pentru ca SIGUR este mai mare decat cea necesara si se va sparge. Dupa ce reusesti prima data si constati ca FUNCTIONEAZA, temerea va disparea si vei putea repeta la infinit! Tot ce e necesar este curaj si incredere absoluta!

| Bbbr a răspuns:

Lasa tu spartul caramizilor sunt chestii mai importante.

Pune tu mana pe carte si peste 10 ani nu o sa regreti ca nu ai invatat tehnica shaolinilor de a sparge caramizi.

| andreypopa14 a răspuns:

Salut aici e vorba de o mana masiva, dura care nu intampina durere la ceva dur,(antreneaza-te cu ceva dince in ce mai dur )
Deci are o mana rezistenta.
iar in al II lea rand incearca sa pozitionezi caramida intre doua fasii verticale subtiri ca lovitura sa fie mai fina si sa se sparga mai repede,
Nu am explicat prea bine dar cred ca esti intelegator

| ohSzoeezoSie a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci incalzire pentru brate(rotiri, extensii si in primul rand rotiri ale incheieturii).
Dupa care iei o caramida si o sprijini de ceva ca ea sa stea putin suspendata.Al treilea pas este sa iti incordezi palma astfel incat podul palmei sa fie fix pe mijlocul caramidei.Te concentrezi si iti lesi toata puterea corpului in podul palmei(prin lovitura).
Sa ai grija sa dai cu podul palmei ca daca nu sa-r putea sa-ti rupi mana.
Bafta happy