| skyn a întrebat:

Eu fac sala si as vrea sa imi maresc masa musculara dar in acelasi timp sa ma si definesc.Ce imi recomandati sa iau, as prefera ceva la care daca ma las de sala sa nu slabesc.Multumesc!

13 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Este imposibil acest lucru!
Nu le poti face pe amandoua deodata.
Perioada de masa=incerci sa acumulezi cat mai multa masa musculara marind numarul de carbohidrati drastic si numarul de proteine la fel.
Perioada de definire=incerci sa scapi de grasimea acumulata in perioada de masa facand exercitii cardio la finalul antrenamentului+o alimentatie destul de slaba in carbohidrati dar la fel de bogata in proteine.

Nu ai cum sa le faci pe amandoua. Daca faci asa nu vei obtine niciun rezultat.Mai bine faci de exemplu 4 luni perioada de masa, dupa care 3 luni perioada de definire.Eu asa fac.

| skyn explică (pentru cristi1505):

Si ce imi recomanzi pentru. masa...dar fara pierdere masiva daca ma las de sala.

| skyn explică (pentru cristi1505):

Si ce imi recomanzi pentru masa...dar fara pierdere masiva daca ma las de sala.

| Nickname1890 a răspuns (pentru cristi1505):

Si eu credeam ca e imposibil, dar doar ce am citit acest articol... s-ar putea sa-ti schimbe parerea si tie. http://www.culturism.ro/......-timp.html

| cristi1505 a răspuns (pentru skyn):

Pentru masa musculara iti recomand un gainer de calitate! Incearca un Serious Mass de la ON daca ai bani. Daca nu dispui de atati bani poti incerca un Gfx 8 de la Pro Nutrition.Dar sincer...incearca sa iti cumperi un Serious Mass...vei lua destul de frumos in greutate.Este cel mai bun gainer la ora actuala!

| cristi1505 a răspuns (pentru Nickname1890):

E o prostie aia....crede-ma! De la Arnold incoace toti cei care practicam acest sport stim ca nu e posibil asa ceva.Totul se face cu rabdare pentru a fi multumit intr-un final.

| Nickname1890 a răspuns (pentru cristi1505):

Nu pot sa-mi dau cu parerea daca poti sa pui masa musculara si sa si slabesti in acelasi timp. Nu stiu daca e posibil sau nu, pe net parerile sunt impartite.

Dar poti sa slabesti si sa iti pastrezi masa musculara intacta

| cristi1505 a răspuns (pentru Nickname1890):

Asta da...se numeste perioada de definire(cand reduci stratul adipos facandu-ti muschii mai vizibili).

| Cosmin86 a răspuns (pentru skyn):

Pierdere masiva cand te lasi de sala? laughing

Aia se intampla doar de la steroizi, suplimentele/mancarea nu au treaba cu asta, poti lua linistit.

P.S. : daca dupa ce te lasi de sala, mananci doar 3 mese pe zi, normal ca incepi sa pierzi din muschi, ramai la 4-5 mese pe zi si cand nu mai faci sala.

si totusi. de ce ai vrea sa te lasi de sala? happy

| Sup3rN0va a răspuns (pentru Cosmin86):

Cand te lasi de sala ce e mai important sa mananci sa te menti? Carbohidrati sau Proteine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sup3rN0va):

Proteine. Evident ca ai nevoie si de carbohidrati, dar mai putin, deoarece acum o sa te ingrasi mai rapid de la ei

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Nitro pure whey gold protein, nu slabesti de la suplimente daca te lasi de sala, slabesti pentru ca nu te mai antrenezi si nu mai ai acelasi tonus, poti face niste flotari si tractiuni zilnic sa te mentii.

| ciakalaka a răspuns:

Ok.masa musculara ca sa o maresti trebuie sa faci exercitii cu greutati mari, iar ca sa o definesti fa multe serii cu greutati mici.succes!