| Λndrei a întrebat:

Buna experti in "bodybuilding",(daca as putea spune si asa)! Pana acum am tot incercat sa urmez numeroase programe pentru flotari, mai exact pentru marirea pieptului dar tot timpul nu am reusit sa ma tin bine de ele, am incercat asa:http://hundredpushups.com/ si asa:http://antrenamentflotari.blogspot.com/.Ei,acum mi-am bagat mintile in cap si chiar vreau sa ma apuc serios de treaba! Nu sunt in cazul ca vine vara si gata trebuie sa am muschi asa ca va-s ruga sa ma indrumati intr-un programel mai serios si bine structurat,(rugaminte catre cei ce stiu despre ce e vorba si au mai trecut prin asta reusind)!
In primul rand ar trebui sa mentionez ca momentan pot sa fac cam 40 de flotari, pana la 30 lejer.Programele acelea de mai sus spuneau sa fac un test initial si sa vad de unde as putea sa plec dar si asa nu reuseam sa fac cum trebuie,(sincer nu prea am incredere in ele).
As vrea sa stiu despre program, cate serii trebuie, cate repetari/serie, pauza dintre serii, zilele de pauza etc. Apoi cateva lucruri despre alimentatie, ce ar trebui sa evit si ce ar trebui sa consum pentru ca un prieten mi-a spus ca 70% faci in bucatarie si 30% la sala. Apoi odihna, eu ma trezesc in fiecare dimineata la ora 06:30. Daca ma culc la 10 e ok?
Pe langa aceste lucruri cred ca ar mai trebuie sa mentionez ca am in jur de 85-90 kg si 1.95.
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu acest lucru, ar fi minunat daca as reusi!
Pe langa asta mai am 2 mici probleme:
-burtica(ok burta...:D);
-cutia toracica;
La prima m-am gandit ca in momentul in care se incalzeste sa alerg zilnic cate 2-3 km si sa renunt la bauturi carbo si fripturi plus cartofi prajiti.
La a doua un doctor mi-a recomandat sa inot dar nu prea le am cu apa si pe deasupra mai imi este si putina frica... O alta varianta ar mai fi un extensor, sa fac exercitii cu el zilnic si sa tin spatele drept,(coastele sunt putin deplasate in fata, poate si din cauza ca stau cocosat si am burta, si se vad un pic cam urat lucru ce ma face sa evit sa ies in public fara vreun tricou).
Cam astea ar fi problemele mele, va multumesc chiar daca ati citit pana aici si astept un raspuns bun!
Bineinteles ca dau funda!

3 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Sincer cu flotari nu ai sa pui masa musculara.
Daca vrei sa scapi de burta alearga zilnic, ai grija la ce mananci in special, poti sa adaugi si cateva seii de abdomene, genoflexiuni si tractiuni

| Cosmin86 a răspuns:

Hai mah, nimeni nu a pus muschi ca lumea cu flotari, doar ii tonifici putin la inceput si gata, asta e.

Muschii se fac mult mai complicat, alimentatie, sala cu greutati si program corect, suplimente, etc.