| SamuraiX a întrebat:

Buna prieteni, am 14 ani, 1.80 cm si undeva 67 de kg! M-am antrenat 3 luni la sala de bodybuilding si putin m-am ocupat cu street workout, iar 3 luni n-am facut nimic. Acum vreau sa-mi fac din nou abonament la sala si ma gandeam sa-mi cumpar ceva proteine. Ce parere aveti despre ele? Unii zic ca sunt bune, altii zic ca dauneaza! Cum e intr-adevar? (sugestii, sfaturi). Funda!

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu conteaza ce zic "unii si altii", conteaza doar ce zic cei care au studii in domeniu.

Citeste :

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

P.S. : proteine poti lua si din mancare, tot proteine sunt ( carne, peste, branza, oua, alte lactate, unele legume ).

Sper ca stii ca trebuie sa ai 4-5 sau chiar 6 mese pe zi, ca sa-ti asiguri necesarul proteic.

| cristi1505 a răspuns:

Nu au cu ce sa iti dauneze atata timp cat ele se gasesc si in mancare(lactate, carne, oua). Concentratele proteice au fost inventate ca sa asiguri necesarul zilnic de proteine in organism(in sporturile care implica musculatura foarte mult cum ar fi bodybuilding sau culturism)pentru a nu-ti sparge stomacul cu atata mancare.Ar trebui sa mananci 6 mese bogate in proteine pe zi si multi chiar nu au timp nici de 4 mese pe zi.Din acest motiv s-au inventat SUPLIMENTELE.

| Bull4ever a răspuns:

Eu ti-as spune sa nu iei proteine
Ti-as recomanda sa mananci 5-6 mese pe zi, fiecare masa sa fie bogata in proteine carbohidrati si putine grasimi
E adevarat ca te costa mult mai mult sa iti cumperi de mancare, decat daca ti-ai cumpara o cutie de proteine.
Dar este mult mai sanatos, daca iei proteine si te lasi de sala pentru un timp sa vezi cum o sa slabesti (dar asta depinde de proteinele care le iei, ceam spus mai sus se refera la proteinele ieftine)

| exact a răspuns:

Nu cred ca dauneaza sanatatii, dar dupa ceva timp, muschi tai o sa scada foarte mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru exact):

De fapt creierul tau a scazut foarte mult de poti abera