| roxana2890 a întrebat:

Buna seara! Am fost operata de ruptura complexa de menisc extern, genunchi drept si s-a facut meniscetomie partiala, ramanand doar o parte din menisc. Dupa o perioada de 6 luni, durerile au reaparut si cand am facut din nou verificare, s-a constatat ca partea care mi-a mai ramas s-a rupt, plus in continuitate era un chist parameniscal.La fel, s-a aplicat meniscetomie partiala, ramanand cam aprox 20% din menisc.Doctorul care m-a operat, m-a sfatuit sa nu mai practic fotbal de performanta si sa renunt la ceea ce inseamna efort.Am doar 16 ani, iar aceasta veste m-a cutremurat, deoarece e ceea ce-mi place sa fac cu adevarat.Ce sfaturi aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Doctorul ti-a dat un sfat, asa ca urmeazal. Crezi ca pe TPU stau specialisti ortopezi sa iti dea tie sfaturi. Vestea tea cutremuratr de ce? De la prima operatie trebuia sa incetetzi cu rahaturile, adica cu sport daca faci asa ceva, cel putin sport care solicita genunchii foarte mult.
Fotbal de prformanta? Pfff sa fii happy ca o sa poti alerga, sa faci miscare, de sporturi de performanta cand ti se intampla ce spui, pui cruce, uiti de asa ceva.

20% din menisc e inca bun, adica stai linistit, asta e viata, nu forta, ca apoi sa ajungi la inlocuire de genunchi si alte rahaturi, o sa fie si mai greu.
Meniscu lateral de regula rar se rupe, nu stiu cum ai reusit performanta, dar asta e daca s-a intamplat, nu ai cei face.Problema este ca tu in loc sa iti vezi de scoala si de ce se face la anii tai, ai fortat lucrurile si uite ca te-ai dus si mai rau.

Asa ca asculta ce spune doctorul ala, renunta la sporturi, cum am spus uita ca sportul este pentru tine.
Oricum c e ai tu acum nu te mai baga nimeni in sama la un sport indiferent care ar fi, nu mai ai nici o sansa sa faci vreun spoert de performanta ce spui.

De regula meniscu medial se rupe mai usor si cel mai des, pentru ca este mai putin flexibil, mai putin mobil, fiind prins in 3 pcte, fata de cel lateral ce ai tu care ste prins in doar 2 puncte si are o miscare ceva mai libera, deci probabilitatea sa se rupa fiind mai mica.

Daca tu ai patit acu, de ce tiau facut ce spui, de ce nu au incercat sa iti coase meniscu, se ptractica si asa ceva.Bine nu stiu exact in ce situatii, nu stiu daca se rupe din corpul, din partea mai groasa de mai poate fi cusut si sa se prinda la loc, dar stiu sigur ca si meniscu se poate prinde la loc in anumite conditii.

Stai linistit nu mai forta ca se poate si mai rau.Iti garantez ca sport de care spui tu n-o sa mai poti face niciodata, asta sa nu mai pierzi timpul cautind si intrebind.
Fii happy ca o sa poti merge si sa nu ajungi sa fie nevoie sa pui genunchi de plastic sau metal.
Si eu is operat acu tot la genunchi cindva mi-am rupt meniscu ca si tine, dar si ligamentul, unu din alea ioncrucisate, acu is operat de ligament, am aproape 5 luni.
Am cautat, am discutat cu f multi doctori, am citit din carti de specialitate, cum zic trebuie sa iti vezi de alte activitati.Eu nici macar nu is curios de sporturi de genul asta performanta, dar am zis macar asa sa alerg sa fac miscare.
Au spus ca, o sa pot alerga, dar sa nu ma gindesc la cine stie ce minuni, insa dureaza cel putin un an pana sa alerg normal, ori sa revina picioru la cit de normal poate.

Daca spui ca tu faci si chisturi, pfff nu te juca cu chestiile astea, mergi la scoala vezi-ti de alte activitati, uita cum am zis de sport de performanta.
Ca si chestie eu is in SUA deci am vorbit cu medici de aici, nu cu pompieri din RO laughing

| roxana2890 explică (pentru relian):

Mulțumesc de raspuns.Sanatatea mea e mai importanta.Atat a fost sa fie.Am fost o persoana activa de mica si atat a fost sa fie pentru mine.E foarte greu, mai ales in situatia asta ca acum am probleme si la stangul.Si cred ca tot e rupt meniscul extern, doctorul a zis ca e ceva de sedare, dar asta este. Dupa toate aceste vesti, urasc sportul din tot sufletul, chiar daca uneori mi-a fost unguent pentru suflet.

| relian a răspuns (pentru roxana2890):

Stai linistita ca nu e nimic grav, o sa poti alerga, sa faci asa sport, dar nu performante ce spuneai tu.
Asa ca nu te intrista, poate nici nu ai fi avut o cariera in sport, nu ai de unde stii, asa ca nu-ti fa chestii de constiinta sau mai stiu eu ce.

Ai si la stingul ce anume? Simti ca meniscul e tot rupt adica? Nu ai spus ce analize, ce chestii de astea de imagine ai facut, raze, RMN ai facut?
Banui ca ai facut, nu te opera ala asa clasic, doctorii aia clasici nici nu cred ca mai sunt pe undeva, astia tineri fara aparatura is pe nicaeri laughing
Ce anume simti? Doctorul o spus ca este ceva de sedare adica? Dupa ce sedarea s-a dus trebuie sa simti normal. Dar ceva se intampla cu aceste interventii mai putin invazive ce zic ei, anume chiar daca is putin invazive iti pot atinge, rani, taia si asa mai departe nervi, de regula de astia senzitivi si unia simt sau raman asa cu zone unde nu mai simt, ori simt mai putin, in general la suprafata pieleii, acolo is nervii aia senzitivi, la care simtitm frig, cald, atingere si etc.

Eu am simtit asta pe o zona destul de maricica sa-i zic asa, simt si acum, dar mai putin, adica nu simt cand ating pielea normal simt o usoara amorteala desi nu-i amorteala, nu mai simt cum trebuie, cit trebuie, ci mai putin decat in rest.

Dar deja acu e mai bine, doctorul o zis ca e posibil sa fi julit, deranjat nervii genul asta si de asta.Dar e curios ca nu e aproape de nici o incizie pe unde a bagat camera sau instrumente.
Dar cand ating incizia cea mai lunga, a facut o incizie mai lunga la mine sa recolteze tendon si tot pe acolo sa insurubeze si noul ligament, cand ating zona aia se simte, se duce asa ceva ca un curent exact la zona care eu o simt mai putin.
Deci nervii aia senzitivi, probabil trec pe acolo pe unde o facut el incizia si daca o tot frecat zona aia sa faca ce avea de facut, sigur o fi julit nervii astia, de rupt nu ia rupt, ca nas mai fi simtit pe zona aia nimic.Sigur is nervii jumuliti, dureaza ceva sa se repare, dar o sa se repare, pentru ca simt destul acolo, doar f putin mai sensibil decat in rest.

De aia te intreb ce anume simt tu. Cind meniscu este rupt, de regula simti cand dormi, atunci esti mai relaxat, si cand te rotesti, sa te intorci de pe o parte pe cealalta, corpul roteste pe rind picioarele, sau nu ca un lemn, se roteste pe rind bucata cu bucata, genunchiul la fel, mai inti se roteste femuru, apoi tibia, pentru ca avem incheietura asta genunchi.
Ei atunci bucatia aia rupta de menisc se misca si se freaca pe acolo de restul de menisc, ori de ligament, atunci simti o durere si te si trezesti.
Cel putin la mine asa era acum, asa o fost si cand l-am rupt, atunci era rau de tot, ma trezeam cu durere pentru ca era bucata rupta mare si se bloca, atunci durea si ma trezeam si cu mana miscam genunchiul pana deblocam, cam asa genul asta am fost eu.

Dupa ce m-a operat in RO totul a fost in regula, nu mai simteam nimic, incit sa zic asa, maxim 5 luni eram ca inainte, alergam, jucam tenis, fotbal, saream faceam orice.
Singurul simtom a fost ca genunchiul a ramas nitel mai mare, mai inflamat decat celalalt.
Eu ca prostu laughing am crezut ca asa trebuie sa fie, si de atunci nu ma mai interesat.
Pina anul trecut cand am simtit cand dormeam, ce am zis mai sus.Asa am ajuns sa merg si sa fac RMN, dar prima data doctorul mi-a facut raza, asta aici in America, el spunind ca am artrita, asta arata la raza.Eu am zis stai nitel, uite eu asta simt, nu am cum de la artrita sa simt asa ceva.
Artrita doara doare, este de fapt uzura sau desprinderea de pe os, in generral la incheieturi a cartilajului.

Am spus nu-i asta.El mi-a aratat pe raza uite distanta dinte oase, aici e mai mica. Intr-adevar asa era, asa este si acum mai mica, dar zic nu ma doare.
Atunci m-a pus sa merg, apoi ma intins si mi-a luat picorul, mi la rasucit, la indoit in toate directiile si m-a intrebat de ma doare. Zic nu ma doare nimic laughing Se uita mirat, apoi o zis hai sa facem RMN.

Cind a venit RMN surpriza laughing pusesem un fel de pariu, el a zis ca 80% e artrita, eu am zis 90% este meniscu rupt.
Cind colo era asa: Ligamentul anterior cruciat rupt total, bucatica de menisc rupta, artrita de gradu 2.

O ramas ala cu gura cascata, zice nu intelegea cum mergeam si cum nu ma durea nimic cu toate astea laughing
Asta este specialist, este printre doctorii "The best" aici la mine. Zice cum mergeai cu ligamentu rupt? Zic tu nu ai vazut cum. Plus ca mi-a facut testul ala Lachman, o zis ca e tot ok laughing eu mergeam alergam, saream si de pe acoperisu unei case fara sa am nimic.

Artrita asta s-a facut pentru ca mergind asa cu ligamentu rupt e ceva ca la masina, daca ai auzit cand zic unia ca trebuie sa faca geometria la roti, altfel se uzeaza cauciucu aiurea.

Asa so intimplat la mine, din cauza aia, so pus presiune pe partea aia si cartilaju so uzat mai tare acolo, dar so uzat uniform.

Tu trebuie sa spui doctorulul exact ce simti, sa nu ascunzi nimic.
Daca spui ca simti si la piciorul sting, probabil tu fiind si fata, poate ai ceva mostenire chestii slabe la incheieturi si trebuie sa eviti sa folosesti incheieturile peste normal.
Cunosc asa persoane, am si prieteni care asa au probleme, fara macar sa fi fortat ceva.
Depinde f mult ce defecte mostenim de la parinti, nu esti tu de vina, poate nici ei, asta e omenirea, asa e facuta, sa ne ajutam si sa ducem mai departe defectele laughing nimeni na incercat si nimeni nici acu nu incearca sa faca ceva in sensul asta.

Eu am spus si in alte dati si pe alte websiteuri ca trebuie facut ceva o selectie, ca natura nu are cum laughing asa s-o facem noi. Nu sa eliminam pe cei care au defecte, dar sai oprim dea le duce mai departe.
Sa incepem cu cei care au boli genetice grave, sai oprim sa mai faca copiii.
Tu esti f suparata ca ti s-a intamplat chestia asta, dar gindeste la cineva tot ca tine care are cancer, ala cum sa fie? Nui de vina el, nu-i de vina decat cei care conduc, care nu fac nimic pentru a stopa aceste boli.
Ei baga miliarde in chestii care nu duc la nimic, cercetari, sa ce? Sa rezeolve ei cancerul, nici o sansa, no sa se intimple, nu au cum.

Dar sa elimini sa stopezi poti.Lasi omu sa traiasca linistit, dar nul lasi sa faca copiii, pentru ca copiii vor cadea in grija statului, care tot noi trebuie sa ii ajutam, banii aia tot de la cei sanatosi sunt, parintii amariti si ei, copiii aia nu mai zic cit sufera.
Ii interzici sa faca copii si uite asa in cateva generatii eliminam cancerul.
Scuze ca scriu aici la tine despre altceva, dar e asa ca o paranteza.Sa ai idee de ce unia patesc ce patesc.Pt ca sunt unia care rup un menisc, dupa rup si pe alatu si la picioru alantu, deja asta e semn ca el are aceste piese slabe din fabrica.

Am asa un vecin in RO la ambele picoare meniscu rupt, nici sport n-a facut macar laughing
Dar femeile sa stii ca is mai slabe, is mai sensibile si mai usor isi pot rupe mensicu, asta ca asa is facute femeile.
Mergi si fa RMN si la piciorul sting, mai intii fa o raza, dupa daca oasele is ok, fa RMN macar stii de este ceva, sa nu mai fortezi si sa poti rezolva din timp.

Tiam zis uneori meniscu se coase si se prinde la loc bucatica rupta.

| roxana2890 explică (pentru relian):

Mulțumesc din suflet pentru timpul pe care l ati acordat sa mi raspundeti. Faza e ca eu simt intepaturi, tot la meniscul extern, doctorul a zis ca se pare ca e rupt.Acum 3 luni cand am fost sa mi scoata firele si mi-a facut cateva miscari la genunchi si sw bloca, iar eu am zis ca fac RMN dupa ce ma recupar cu dreptul.A trecut ceva timp, de atunci nu am mai simtit nimic pana acum 1 saptamana, cand au reinceput durerile.Ca sa zic asa, familia nu m-a sustinut pe partea asta sportiva.Nu am avut o cariera, e mult spus, dar aveam visuri mari si s au daramat.Am adus puncte forte echipei, am jucat in liga a 2-a si chiar speram la un viitor frumos.Simteam ca sportul e pentru mine.Eu m-am accidentat acasa, cand ma jucam fotbal cu prietenii si au cazut 2 persoane peste mine si eu ca sa nu cad pe maini, nu am mai avut nici cum sa previn, iar toata greutatea s-a lasat pe partea externa, de asta mi s-a rupt meniscul extern, s-a mirat si doctorul ca nu aveam cum sa se rupa atat de usor.Am stat toata vara cu piciorul asa, asta cand aproape faceam 15 ani si am zis ca mi trece.Nici familia nu a dat importanta si a zis ca e okay, trece.Am fost la urgenta, aia au zis ca nu am nimic. Dupa am stat in repaus 2 luni, situatia se indreptat spre bine ca sa zic asa, pana in iarna, cand am zis ca lesin la ce dureri aveam.Am fost la un ortoped specialist, a zis ca e meniscul intern si ligamentul anterior incrucisat rupt, dar nu era asa, si a zis ca mai bine sa investigam cazul.Am facut RMN si rezultatul a fost,, ruptura complexa de menisc extern, corn anterior, fii in continuitate cu un chist parameniscal de 5 mm" si a zis ca necesita operatie.DOAR CA:am mai asteptat jumate de an pana am facut 16 ani ca sa ma poata opera arthroscopic.Am facut recuperare, totul ok.Pana ce au revenit durerile dupa 6 luni si am zis ca nu e normal.Am facut RMN si iar se rupsese.Si m-am reoperat. La prima operatie a zis ca nu poate repara nimic, era rupt, erau bucati mici, era firmituri.A fost si inca este un soc.E prea mult sa trec prin atatea.Dar am trait cu gândul ca mi revin, ca mai pot juca fotbal.Nu a fost vina mea ca mi s-a rupt.Si si acum regret ca nu m-am oprit la timp, poate se repara singur.Dar cum am mai zis, am fost singura pe drumul asta si s-a dus si tot.Nu mai gasesc placere in nimic, chiar daca sunt o fata muncitoare.Doar Dumnezeu stie de ce mi s-a intamplat mie. Poate are un plan mai bun pentru mine.Si mi e si frica sa mai fac verificare la stangul, nu vreau sa mai aud de operatii.

| relian a răspuns (pentru roxana2890):

Operatia de menisc oricare ar fi ea, sau de care ar fi, este una f usoara, ma mira ca doctorii aia teau operat odata apoi inca odata, ce doctori is aia?
Tu nu mai aveai cum sa iti rupi iar, pentru ca deja erai in recuperari ce spui, cum, de s-a rupt iar?
Meniscu sau orice cartilaj, mai ales in incheiertura nu se repara singur.
Nici cartilaj intins, gen cum este entorsa, nu se repara singura daca nu stai imoblizat.
Aclo este un ligament sau tendon intins, ala este imflamat, daca continui sa misti locu ala, asa va ramane, nu se va stringe la loc, astea au nevoie de repaos cel putin 15 zile sa isi revina la loc.

Un cartilaj rupt nici pomeneala sa se mai prinda la loc, pentru ca exista spatiu unde s-a rupt.
Cartilajele se prind f greu si cusute, pentru ca ele nu au vase de sange, nu au nervi, ele is hranite si lubrefiate doar de acel fluid, daca ai auzit, cand spun oamenii "ai apa la genunchi" de fapt este un lichid care hraneste cartilajul de pe oase, ligamente si tendoane, ele nu-s vascularizate.
Tu dupa operatie trebuia sa mergi deja de atunci, hai nu dupa ce te-ai dat jos de pa masa de operatie, dar a doua zi tu trebuie sa mergi si sa nu te mai doara nimic.
Hai, poate sa te doara taietura sau incizia facuta, dar nu trebuia sa ai nici o problema.
Cei care teau operat probabil is slabuti, nu se pricep asa bine.RMN ala le-a aratat f bine ce este acolo. Unde pui ca ala a bagat camera video, stii cum vezi cu aia? Pfff zici ca vezi asa liber cu ochii, asa de bine se vede acolo in camerele genunchiului toate alea.

Sa se rupa iar, trebuia ca tu sa fortezi piciorul ala, altfel ala nu are cum se rupe iar.
Deci ti s-a rupt spre fata, tocmai la corn, pfff de aia teo durut asa de rau, acolo este prins meniscu de platoul tibian.
De fapt meniscu asta lateral, este prins in 2 puncte la capte acolo unde spune la tine cornul meniscului.
S-a rupt si din body, din corpul lui, daca zici ca mai ai doar 20%.La fel mi-a zis si mie ca atit mai am, dar la mine este alant medial adica din partea dintre picioare si tot la fel, asa s-a rupt cu bucata din corpul lui.

Meniscu ca sa intelegi cum este, imagineazati un dop, un capac de la o sticla de apa taiat pe din doua.

Dopul ala sau jumatea de dop are o baza si un perete.La menisc acel perete, cum ar veni la dop peretele cu filet pe el, la menisc etse f gros, deci toata partea asta ce am zis este groasa, iar baza, sau fundu dopului, este mai subtire.
Ai o partea groasa care sta sa-i zicem asa vertical, cum e si la dop peretele dopului este vertical daca asezi dopu pe masa si fundu dopului ar fi mai subire, care sta pe masa.

In general partea aia groasa, este un pic vascularizata, pe acolo trec ceva vase de sange, meniscu acolo apare asa roziu ca si culoare.

Baza care este mai subire si sta plat este alba curat.De regula la multi acolo se rupe meniscul, la baza aia, dar is cazuri cum e la tine si la mine, cand s-a rupt si baza aia si cu bucata din partea gorasa, aia verticala.

Nu te gindi ca de stateai asa se repara ceva, ba dimpotriva te durea din ce in ce mai rau, pentru ca bucatile alea se miscau, se frecau de cartilajul femurului si al tibeiei, si de aia te durea de nu stiai de tine.
Nu te doare meniscu, ala n-are nervi, de aia dupa operatia de menisc, mergi imediat ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic, asta daca cine face operatia stie ce face.

Operatia consta in eliminarea acelor bucati, eventual daca se poate coase, cine e mesriasi o face, apoi partea de menisc ramasa, se trimuieste, adica se indreapta, se rotunjeste, i se da o forma sa nu ramana asa in zig zag daca ma intelegi, meniscu trebuie sa fie drept, sa aiba laturile drepte, altfel femuru cand culiseaza acolo, sar lovi in toate colturile alea.

Dar si asa chiar de iti indreapta, asta nu te face sa te doara, cum am zis meniscu n-are nervi nu doare daca il tai.
Te doare osul, tibia, femuru cand bucatalele alea se frecau de ele.Imagineazati ca iei in palma niste pietricele mic colturoase, apoi pui palama cealalta stringi si freci palmele una de alta, o sa te raneasca acele pietricele, te va durea, exact asa se intampla cand bucati de menisc se rup.
Stau in drumul femurului care trebuie sa culiseze perfect, iar cand prinde sub el o bucatica de aia, iti dai seama ce se intampla, faci pe tine de durere.
Deci nu te gindi ca de stateai asa te faceai bine, nici pomeneala.

Acum de ce s-a rupt iar? Trebuie analizat si vazut, poate ca nu-i vina doctorului, poate cum am spus, tu ai mostenit din familie ceva cartilaje de astea, mai slabe, iar cand l-ai fortat, so fi fisurat, pe linga bucatile rupte, iar duopa operatie sor rupt si acele fisuri.

Mai ales ca ai spus ca deja simti si la celalalt genunchi.Deci celalalt genunchi n-are a face cu operatia, dar tu spui ca deja simti pe acolo ceva.

Azi am luat si eu RMN facut la un deget laughing acum ceva ani buni in urma, se luase ceva cani de mine si eu sai alung, am alunecat, am cazut pe spate, am pus mina, ala am fost, 2 degete sau dat pe spate, sau umflat f rau, am stat ca prosatu asa, exact cum crezi si tu ca mai bine stateai asa, laughing deci am fost idiot, unu din degete a dat inapoi si-a revenit, alantu care era mai rau, o dat ceva inapoi, dar a ramas mai umflat, iar daca fortez mina, gen sa ridic sa tin ceva care imi lungeste miniile, daca stii ce zic, sa simti ca iti aluneca greutatea aia si ajunge la degete si acu acu o scapi, atunci ma doare.
Asta pentru ca nu am mers la doctor, ceva s-a rupt cred, ori sa intins rau, sa vad maine cand ma duc la doctor ce spune.

De fapt am luat si eu copie de la RMN, CD si raportu, dar inca nu l-am citit sa vad ce probleme sunt, m-a sunat dotorul sa imi faca programare.
O sa ma uit pe raport sa vad cam ce este.
Chestia e ca trebuie sa mergi la un doctor care are ceva expeprienta, nu cum a fost ala cea spus ca ai ligamentul cruciat rupt laughing omu deja fara raze, fara RMN stia, pfff ai vazut si tu cit de bine se pricepe.

De n-ar fi RMN, astia is praf laughing bine ca atunci cand te taie si desface vede cei acolo.
Da inteleg ca nu s-a putut repara, erau bucatele mici, ori poate nici el nu e atit de experimentat, asta e se intampla.

Cind am fost in RO anul trecut ma gasi cu o femeie la aeroport, mergea in Germania, la fel a patit, a cazut cu bicicleta, ea mi-a povestit si in cazatura aia sia rupt meniscu.

Doctorii in Germania iau spus sa se opereze, ea a zis ca nu, sta asa, a stat asa cateva luni, cand zic eu ca am vorbit, mergea inapoi sa se opereze laughing ca nu mai putea sta.

Mama a cazut de pe o scara cu piciorul intre trepte si la fel sia rupt meniscu.
Deci, femeile din ce am citit, f usor poat sa isi rupa meniscul, ligamente, is mai fragile decat barbatii.
Plus cum am spus, daca piesele respective si mai slabe din nastere, esti si mai sensibila.

Baga verificare ca nu te maninca nimeni, RMN poti sa stai non stop sa faci, nu te afecteaza cu nimic.Verifica si operatia asta, poti face RMN oricind, nu trebuie sa astepti nimic, RMN poti sa faci si dupa operatie, n-are nici o treaba, ala doar arata ce este acolo, nu afecteaza cu nimic.
Eu am vrut sa fac la operatia asta, dar trebuie sa ma trimita doctorul si ala na vrut laughing asta prin asigurare, asa sa ma duc eu cu banii mei, pot oricind.
Chestia este ca asigurarea il ia la rost, daca ma trimite, o sal intrebe de ce sa faca RMN? El trebuie sa aiba un motiv intemeiat, plus ca este sigur pe cea facut, asa mi-a zis.
Tu daca te plingi pentru menisc doara, sa fii fericita ca nu ti s-a rupt cum a spus ala ligamentu, sa vezi acolo cum este, mai ceva ca atunci cand ai covid laughing
Adica nu te doare nimic, dar este chestie psihica, sa stai imobilizat vreo 3 saptamani, sa dormi mereu pe spate laughing vai de capu meu, imi venea sa zbor laughing iar dupa, sa te atii, cand incepi sa mergi, atunci e si mai si laughing nu mai poti merge.Nu de la ligament, ala n-are treaba, muschii de la femur, au intrat la apa impreuna cu ligamentele si tendoanele, iti dai seama, nu mai raspund la comenzi, is strinse, trebuie exercitii, sa ii faci sa revina la cum or fost,
Eu am 5 luni deja de la operatie si inca muschii nau revenit la cum e noraml si nici tendoanele, inca is strinse, doar cam stat imobilizat 3 saptamani cu piciorul ala.

Si cand vezi aia prin filemele alea SF stau aia cu anii adormiti laughing pfff pai dupa cateva luni de stat fara sa te misti nici ochii nu-i mai poti deschide laughing
Eu acum ma invat sa merg, sa alerg din nou, cu piciorul asta ce l-am operat laughing esti ca un nou nascut laughing nu-mi vine sa cred asa ceva.
Operatiile astea necesita din partea pacientului f multa rabdare si nervi.
Dar la menisc e floare la palarie, sau cel putin asa ar trebui sa fie.Nu stiu la tine ce se intampla, ori de ce sa mai rupt inca odata.

| roxana2890 explică (pentru relian):

Stiu exact ce spuneti.Nu stiu ce se va intampla, nimeni din familia nu a avut probleme cu genunchii. Poate e suprasolicitat stangul, cum m-am lasat pe el.Si din cauza operatiilor am mai luat si in greutate, cam 15 kg in ultimii 2 ani, deci nu e asa usor.Mai ales recuperarea.Si aici nu ma refer fizic, ci psihic.Am avut foarte multe ganduri. SI CHIAR MA GANDEAM CA ALA PUTEA SA MI COASE MENISCUL, DAR ASTIA DIN ROMANIA IS FIX PIX..Adica nu stiu nimic.Dar asta este..Viata nu roz..Viata tu ti o faci roz.Iar din cauza anesteziilor, ma si doare spatele, de zici ca am 60 de ani.Mi a facut rahianestezie.Fie ce o fi..Nu este usoara nicio operatie daca o luam asa.Si aici ma refer la psihic. DAR DOAMNE AJUTA LA FIECARE.