| Kogaion a întrebat:

Buna seara, astazi m-am apucat de sala de forta, stie cineva un program bun de antrenament pentru incepatori? Nu vreau sa slabesc, ci sa cresc in masa musculara, nu ma grabesc, vreau sa cresc treptat si daca se poate, cat mai "curat". Ma poate ajuta cineva? Am 20 de ani si aprox 70kg greutate la 1, 86

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Https://stronglifts.com/5x5/ pe departe cel mai bun program pentru incepatori.

| UserRo10 a răspuns:

Prima zi: Piept triceps
A doua zi: Spate biceps
A treia zi: Picioare
A patra zi: Umeri trapez
A cincia zi: Cardio/odihna

| DovleacTurbat a răspuns:

Fa-ti unul dupa bunul plac. In primul rand cat timp ai la dispozitie? De cate ori pe saptamana? De cate ori pe saptamana antrenezi aceeasi grupa? Poate-ti merge bine de 2 ori pe saptamana, poate 1 data. Sportul asta NU e ceva universal, gen: da bossule fa aia, aia si cu aia si gata. NU, suntem diferiti, functionam diferit. Experimenteaza. Ideea principala e sa lasi cel putin 2 zile pauza intre grupa lucrata azi de exemplu.

| metehne a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=znka9zjNFRw sunt destule exerciții. Spor

| Kinda a răspuns:

Salut eu am 18 ani si fac sport de mic, iti recomand sa mananci cat mai multe proteine, nu cumparate ce luate din mancaruri, cum ar fi pieptul de pui, evita painea si produsele de genul paste etc, orice mananci mananca cu salata, in rest cam orice poti sa consumi dar in doze mici nu exagerate, iar la antrenament iti recomand sa incepi sa faci luni si vineri doar picioare 30 minute alergare geno si inca cel putin 4-5 aparate depinde cum te simti, iar marti tot asa 20 minute alergare ceva exercitii de abdomen, in principal abdomen si piept, iar miercuri si joi iti recomand brate, strict doar brate si tot asa alergare de 20 minute inainte, daca faci un program de genul si cresti cu timpul cand simti ca nu te mai ajuta, in vreo 5-6 luni o sa vezi diferenta!

| CristianCristian99 a răspuns:

Cauta alpha destiny novice program, e super calumea celelalte sunt doar pentru sportivi sau culturisti pe steroizi. Acela e pentru cineva cate face sala in general sa arate bine sa puna forta in acelasi timp