| S0nofS4tana a întrebat:

am 12 ani si am facut 4 sporturi: inot, karate, fotbal si baschet si sunt foarte nehotarat in legatrura cu ce sport sa fac in continuare pentru ca nu mai vreau niciunul din cele patru in afara de inot pe care il fac vara, iar de vreo 3 luni am ajuns sa fiu foarte pasionat de parkour si freerunning dar nu sunt cluburi in bucuresti si as vrea totusi sa fac un sport care m-ar ajuta sa practic parkour sau freerunning.Asa ca vreau parerea voastra, ce sport as putea sa fac pentru a fi bun la parkour: atletismul sau gimnastica?

Răspuns Câştigător
| Kyrie a răspuns:

Gimnastice 2-3 ani apoi culturism big grin pentru restul vietii si-ti mentii flexibilitatea cu fandari dupa care pe la 16-17 ani te apuci de sporturi de contact, faci 1 an fiecare, intre timp mai faci si sala etc, salut succes in viata big grin

funda? tongue

| S0nofS4tana explică (pentru Kyrie):

Da-mi un detaliu si apoi iti dau si funda, de ce crezi ca atletismul nu ar fi bun ca sa invat mai bine parkour?

| Kyrie a răspuns (pentru S0nofS4tana):

Nu exista asa ceva, ce ai zis tu
Parkour e doar un sport de cardio pentru spectacol, nu ti-ar fi de folos pe cand cu atletismul iti potrivesti mai "SPECTACULOS" conditia si rezistenta fizica etc

happy, te-am lamurit acum? parkour e doar spectacol oricum, poti sa-l inveti eventual cand esti pe la 23-24 de ani asa

| S0nofS4tana explică (pentru Kyrie):

Dar tata mi-a zis ca gimnastica nu mai pot invata ca acum sunt prea mare. Tu ce crezi?

9 răspunsuri:
| denis987 a răspuns:

Eu zic gimnastica. pentru ca trebuie sa fi ''elastic'' si mnabig grin

| AleexNC a răspuns:

Ar fi bine sa faci karate ca sa te poti apara... iti zic din experiente la parkour te poti accidenta grav daca nu esti atent pentru ca si eu il practic... dar daca vrei sa te perfectionezi la parkour fa si mai mult atletism dar si gimnasticawinking

| Spitz10 a răspuns:

Pai pentru parkour ai nevoie de viteza agilitate si viteza rapida de gandire.Deci atletismul.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Eu as zice sa te apuci de karate! O sa iti impresionezi colegii dar mai ales o sa te poti apara

| CreierSupersonic a răspuns:

Volei! te ajuta in dezvoltarea muschilor de la brate si picioare, inaltimea sariturilor va creste, parerea mea!

| girlgonewild a răspuns:

Inotul sau atletismul sunt o alegere foarte buna deoarece iti intaresc masa musculara si oasele, ceea ce e vital in sportul pe care vrei sa il practici, parkour.Eu insa ti-as recomanda sa continui cu inotul si sa practici gimnastica deoarece te ajuta sa capeti mobilitate, ceva ce te va ajuta foarte mult.