| BoBo_3110 a întrebat:

Buna TPU am 15 ani si 1.65 inaltime, iar in ultimii doi ani am crescut cam 25-30 cm ceea ce este aproape dublu fata de anii anteriori.Acum as vrea sa ma apuc de sala dar am auzit ca poate incetini si chiar stopa cresterea oaselor. Vreau sa stiu daca chiar este adevarat sau in ce conditii se poate intampla chestia asta, sau ce sfaturi imi puteti oferi, mentionez ca am 50kg in greutate. Astept raspunsuri sincere si dau fundita si multe multe multumiri.

6 răspunsuri:
| Razvan94 a răspuns:

Normal ca poti face, dar nu e indicat sa ridici greutati mai mari decat greutatea ta. spor la treaba

| mdany a răspuns:

Ce raspunsuri de balta.La 15 ani...da nu prea e indicat sa faci sala.dar poti face pentru picioare, abdomen si brate restlu pieptul si spatele nu sunt indicate pentru ca iti preseaza coloana.Incearca dar pe riscul tau, eu am scazut 2cm de cand fac sala si acum am 1.78m sad trist dar asta e realitatea.

| alexno2 a răspuns:

Cam proaste raspunsuri pe aici...Deci sa incep daca vrei sa incepi sa mergi la sala prima saptamana o sa faci febra musculara o sa te doara putin dar nu trebuie sa nu mai mergi la sala pana nu te mai doare te duci dar ridici greutati mici si dupa ce iti trece tot cand mergi la sala incerca sa ridici de la putin la mult.adica sa nu ridici din prima greutati mari pentru ca nu e asa bine poti face vergeturi pnm faza cu cresterea oaselor nu am mai auzit`i dar ca sa iti dau un raspuns mai concret se referea la cresterea in inaltime adica daca tu mergi la sala si ridici asupra capului greutati nu mai cresti in inaltime.

| Akuryo a răspuns:

Dap, este.Am un prieten care se apucase si facuse un an.Cum s-a lasat si facea doar inot nu si sala, in 5-6 de la 1, 78 a crescut pana la 1, 85

| TheInq a răspuns:

Salut! Si eu am tot 15 ani si am vrut sa ma apuc de sala vara asta, dar si mie mi s-a spus, de la persoane informate, ca sala iti ia din crestere. Am 1.70 m inaltime si vreau sa fac macar 1.80 m (sper sa pot reusi) si de aceea nu m-am apucat de sala. Acum depinde si de ce exercitii faci, unele iti iau mult de tot din crestere (precum ridicarea halterelor peste cap, exercitii care iti pun presiune pe coloana si iti iau din crestere), iar altele mai putin. Eu de exemplu voi mai astepta vreo 2 ani pana ma apuc de sala si pana atunci ma antrenez acasa, flotari, abdomene, genoflexiuni. Succes!

| R3B3ll a răspuns:

Eu unu zic sa cresti pe la 17-18 atunchi sa te apuci plus de asta te opreste din crestere si chiar daca te duci niciodata sa nu te apuci de exercitii de izolare prima si prima data dar te vei descurca mai bine faci acasa exercitii abdomene, flotari etc. daca doresti sa dezvolti ceva anume e usor de exm eu acum 4 ani dorem un abdomen cu patratele dar aveam doar 15 ani deci am vrut sa fac sala am fost informat ca aceasta dauneaza la varsta aceasta plus dea asta imi va opri cresterea auzind mi-a venit o idee am intrat pe internet si am scris pasi pe care ar trebui sai urmez in trun timp am reusit sa fac un abdomen super!