| XcrisSSx a întrebat:

Buna,tpu.Am 15 ani si vreau sa stiu daca se merita sa fac exercitii cu ganterele sau mai bine flotari? Ganterele au 6 kg una. Daca fac cu ganterele nu este ca si cum as face la sala? Adica mi-e frica sa nu imi afecteze cresterea.

12 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Daca esti inalt si slab te poti apuca de hantere, mai pui pe tine muschi insa daca esti mai mic nu te apuca ca iti va incetinii cresterea si ramai mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti afecteaza nimic, baga mare sa faci muschi sa te placa gagicile.

| NDC12 a răspuns:

In primul rand cu niste flotari sau cu niste gantere de 6 kg nu faci NIMIC! Nu cresti in masa musculara cu asa ceva + ca aici conteaza mult si alimentatia, somnul, etc.

Sala nu opreste cresterea.

| User2 a răspuns:

Daca esti destul de inalt, da.Sala in general te stopeaza din crestere.Am un coleg foarte bine facut dar are cam 1, 65 si acum se duce la basket pentru a se mai intalta.

| NDC12 a răspuns (pentru User2):

In 3 fraze dai dovada de prostie maxima.

1.Sala nu opreste cresterea.
2.Baschetul nu te inalta, doar povesti de adormit copiii.

| XcrisSSx explică:

Deci sa raman deocamndata la flotari?

| yellowboy a răspuns:

Doar daca ridici o haltera deasupa capului o sa ai probleme cu coloana in rest...eu spun sa te apuci de flotari pentru ca sunt mai eficiente

| Cosmin86 a răspuns (pentru yellowboy):

Niste amarate de flotari sunt mai eficiente?

apuca-te de sah

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

Pai si ce ar trebui sa fac? La sala deocamndata chiar nu vreau sa merg, deoarece am un coleg in clasa care ii mai mic ca mine la inaltime si face sala si din cate vad nu mai creste.

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Inaltimea e determinata genetic.

Eu am mai crescut 12 cm dupa ce m-am apucat de sala ( in 2 ani cat am facut sala in liceu ).

Citeste asta :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Poti sa citesti si despre cresterea in inaltime, sa vezi ca nu poti s-o incetinesti ( decat daca mori, atunci nu mai cresti ).

| XcrisSSx explică (pentru Cosmin86):

La sala voi merge pe la inceputul clasei a 11-a.Si eu fac flotarile de pe site-ul asta:http://www.youtube.com/watch?v=o1jbqevyWAE.Sunt bune sau mai bune sunt flotarile clasice?
Si pentru. a fi lamurit sa raman la flotari sau gantere acasa? Deocamdata am 15 ani si 1, 65.

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Pai sunt bune, dar flotari = piept si putin triceps.

Restul grupelor ( BICEPSI, atat de apreciati de aia de varsta ta, umeri, spate, lombari, abdomen, picioare, gambe ) cui le lasi?

Trebuie sa lucrezi tot corpul, nu doar piept-triceps.